Informacje, Porady - Dla dzieci i Niemowląt

Jesteś w piętnastym tygodniu ciąży? Gratulujemy! Bez względu na to, czy długo czekałaś na pozytywny wynik testu ciążowego czy też informacja o tym, że zostaniesz mamą, spadła na Ciebie jak grom z jasnego niema, masz za sobą pierwsze, prawdopodobnie najtrudniejsze, doświadczenia towarzyszące kobietom ciężarnym.

Poranne mdłości oraz ciągłe zmęczenie już dawno za Tobą, teraz czekają na Ciebie nowe wyzwania, ponieważ maleństwo jest już coraz większe i coraz szybciej się rozwija, dlatego wkrótce nie pozwoli Ci o sobie zapomnieć, wiercąc się i kręcąc bez przerwy. Tymczasem dowiedz się, czego spodziewać się, gdy kalendarz ciąży wskazuje piętnasty tydzień ciąży (zobacz: http://okwola.com.pl/jestem-w-ciazy-i-co-dalej/).

Piętnasty tydzień ciąży - jak zmienia się Twoje dziecko?

Gdy kalendarz ciąży wskazuje, że właśnie wkraczasz w piętnasty tydzień swojego własnego stanu wyjątkowego (sprawdź na http://www.swiadomemacierzynstwo.com/przebieg-ciazy/tydzien/15), bądź czujna i nie przegap przydatnych informacji, które pomogą Ci zrozumieć, co dzieje się z Twoim ciałem, a przede wszystkim co dzieje się wewnątrz niego. Wiedz bowiem, że Twoje dziecko mierzy już około dziewięciu centymetrów (imponujący wynik, prawda?) oraz waży dwadzieścia osiem gramów (to już poważne powody do dumy!). Piętnasty tydzień ciąży to również czas, w którym skóra maleństwa jest tak cienka, że widać przez nią naczynia krwionośne. To także ważny moment dla układu kostnego Twojego dziecka. Kalendarz ciąży podpowiada, że wówczas kości zaczynają twardnieć na tyle, że szkielet maluszka jest już widoczny na zdjęciu rentgenowskim. W tym czasie oczy Twojej pociechy zbliżają się do nosa. Powinnaś też wiedzieć, że gdy wybija piętnasty tydzień ciąży, Twoje dziecko potrafi już ssać kciuk - ten widok z pewnością ucieszy Cię podczas badania ultrasonograficznego.

Jak dbać o siebie w piętnastym tygodniu ciąży?

Z punktu widzenia dbania o siebie piętnasty tydzień ciąży w niczym nie różni się od poprzedzających go i następujących po nim miesięcy. Nadal powinnaś jak najwięcej wypoczywać i uważać na siebie. Nie możesz jednak zapominać o ruchu i o aktywności fizycznej dostosowanej do możliwości przyszłej mamy. Pamiętaj zatem, by spać nie mniej niż siedem-osiem godzin dziennie i odpoczywać zawsze wtedy, kiedy masz na to ochotę. Jeśli wciąż jesteś aktywna zawodowo, przypomnij swojemu pracodawcy, że piętnasty tydzień ciąży (podobnie jak cały okres oczekiwania na dziecko) to nie przelewki i nie przemęczaj się. Przestrzegaj wszystkich zaleceń lekarza i skorzystaj z przywilejów, które gwarantuje Ci kodeks pracy. Poza tym spędzaj jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu i często się uśmiechaj. Pamiętaj, że dziecko wyczuwa Twoje nastroje, dlatego koniecznie zadbaj także o jego komfort psychiczny.

Dieta zgodna z kalendarzem ciąży

Gdy kalendarz ciąży wskazuje, że właśnie wkraczasz w piętnasty tydzień oczekiwania na pociechę, nie zapominaj o dotychczasowej, zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diecie. Dbaj więc o to, co ląduje na Twoim talerzu. Pamiętaj, że jadłospis przyszłej mamy powinien być zróżnicowany i bogaty we wszystkie składniki odżywcze. Zadbaj o to, by Twoje codziennie posiłki ociekały witaminami i mikroelementami, a nie szkodliwymi tłuszczami trans. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, wprowadź do swojej diety jak najwięcej warzyw i owoców oraz dobrej jakości mięsa i ryb. Nie zapominaj również o supmlementacji. Choć piętnasty tydzień ciąży to prawie półmetek, nie rezygnuj z przyjmowania kwasu foliowego. Przyjmując acidum folicum przez dziewięć miesięcy zapewniasz swojemu dziecku zrównoważony rozwój i dobry start w nowym, nieznanym mu świecie.

Jeśli oczekujesz dziecka, śledź na bieżąco kalendarz ciąży. Dzięki temu zawsze będziesz wiedzieć, na jakim etapie rozwoju jest Twój maluszek i czego powinnaś się spodziewać w poszczególnych tygodniach i miesiącach. Wiedza na temat zmian zachodzących w organizmie Twoim i maleństwa przyniesie Ci sporo radości i sprawi, że będziesz spokojniejsza, co z pewnością nie pozostanie niedocenione przez Twoje dziecko.