Informacje, Porady - Dla dzieci i Niemowląt

Niemowlęta karmione mieszanką wzbogaconą o jeden z ważniejszych dla organizmu kwasów tłuszczowych tzw. dokozaheksaenowy (DHA) rozwijają się lepiej niż rówieśnicy dostający "zwykłą" odżywkę dla niemowląt - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Child Development".

Wyniki wielu wcześniejszych badań dowiodły, że dzieci, które jako niemowlęta były karmione piersią rozwijają się lepiej i mają lepsze zdolności poznawcze niż dzieci, które karmiono kupną mieszanką. Naukowcy podejrzewali, że za tę różnicę odpowiedzialny jest obecny w kobiecym pokarmie kwas dokozaheksaenowy (DHA).

W swojej najnowszej pracy naukowcy z Retina Foundation of the Southwest i University of Texas Southwestern Medical Center porównywali rozwój poznawczy 229 dzieci karmionych specjalną mieszanką wzbogaconą w DHA lub zwykłą odżywką dla niemowląt. Niemowlęta karmiono mieszanką albo bezpośrednio po urodzeniu, albo po 6 tygodniach lub 4 do 6 miesięcy karmienia piersią. Kiedy skończyły 9 miesięcy brały udział w specjalnym teście, w którym musiały wykonać kilka prostych czynności, żeby zdobyć grzechotkę.

Naukowcy zaobserwowali, że maluchy karmione mlekiem wzbogaconym w DHA częściej radziły sobie ze zdobyciem grzechotki i wykazywały więcej uwagi i podejmowały więcej prób zdobycia zabawki.

"Obecnie wśród pediatrów nie ma zgodnego poglądu co do suplementacji mieszanki dla niemowląt DHA" - mówi doktor James Drover, jeden z autorów pracy. "Nasze wyniki jasno dowodzą, że wzbogacanie mleka dla niemowląt w DHA korzystnie wpływa na rozwój poznawczy maluchów" - dodaje naukowiec. KDO