Wiadomości - Ryby

Łosoś niejedno ma imię! A raczej, po niejeden rodzaj łososia możesz sięgnąć, gdy robisz zakupy w dobrych delikatesach. I to właśnie dlatego tłumaczymy, jakie są rodzaje łososia i czym się od siebie różnią.

 

Rodzaje łososia

Podczas zakupów można natknąć się m.in. na łososia atlantyckiego, bałtyckiego czy dzikiego pacyficznego. Nazwy te, jak łatwo się domyślić, mają związek z miejscem połowu. Oprócz samego rodzaju łososia, można także wyróżnić kilka gatunków. Warto także wiedzieć, że łosoś atlantycki jest równie często nazywany norweskim. Są to bowiem nazwy tożsame.

Dziki i hodowlany

Obecnie handluje się zarówno łososiami dziko żyjącymi, jak i rybami hodowlanymi. Warto być więc świadomym, że w zdecydowanej większości przypadków, jeżeli na opakowaniu łososia atlantyckiego czy bałtyckiego nie będzie informacji o tym, że jest to ryba dzika, mamy do czynienia z łososiem hodowlanym. Czy jest to powód do zmartwień? Absolutnie nie. Należy jednak pamiętać, że hodowla hodowli nierówna. Warto wspierać tylko tych producentów, którzy dbają o jakość karmy dla ryb oraz o całokształt warunków w hodowli.

Charakterystyka łososia hodowlanego

Nie da się scharakteryzować wszystkich łososi hodowlanych, dlatego przeanalizowaliśmy informacje na stronie cenionego producenta – www.mowisalmon.pl. Łosoś norweski MOWI jest niezwykłą odmianą hodowlaną, mającą wyjątkowo dużo cennych wartości odżywczych. Co więcej, dzięki specjalnej karmie łosoś ten ma aż o 20% więcej kwasów omega-3 niż inne. Warto dodać, że dzięki temu, że hodowla tej ryby posiada certyfikat ASC, przyznawany tylko najlepszym z najlepszych, konsument otrzymuje produkt wysokiej jakości, znacznie bardziej wartościowy niż znaczna część ryb z dzikiego połowu.

Pozostaje jeszcze pytanie, jakiego łososia warto kupować? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, po który z rodzajów tej ryby najlepiej sięgnąć. Warto jednak pamiętać, żeby kupować ryby tylko ze sprawdzonych źródeł, od cenionych producentów żywności. Tylko wtedy ich spożywanie będzie miało realny i pozytywny wpływ na ludzki organizm!