Wiadomości - Ryby

Ryby są wciąż niedocenionym przysmakiem i rzadko goszczą w naszym codziennym menu. A szkoda! Ich wartości odżywcze i wpływ na organizm są bardzo korzystne, dlatego zanim następnym razem sięgniemy po kurczaka, zastanówmy się czy nie lepiej kupić unikaną dotychczas rybę.

Co zawiera mięso ryb?

Tłuste ryby ( węgorz, łosoś, śledź, makrela, tuńczyk, pstrąg ) zawierają w sobie witaminy: A, D oraz E. Te z grupy B B12 w szczególności znaleźć można w chudych rybach ( flądra, dorsz, mintaj, karp, morszczuk ). Poza tym mamy tu też sporą dawkę minerałów: żelazo, magnez, sód, fosfor to tylko niektóre z nich.

Poradnik - Dlaczego i jak jeść ryby

Warto też zaznaczyć, że tłuste rybki są bogate w kwasy Omega-3, które są bardzo korzystne dla pracy naszego serca.

Jakie ryby wybierać najczęściej?

 • śledzie – są bardzo dobrym źródłem kwasów Omega-3. Najlepsze są wędzone i takie powinniśmy spożywać najczęściej. Marynowane zaś zawierają bardzo dużo soli, co zwiększa poziom ciśnienia tętniczego,
 • łosoś i pstrąg – są niezastąpione jeśli chodzi o ilość zawartego w ich mięsie białka, witaminy A, D i B12 oraz kwasów tłuszczowych,
 • tuńczyk – jeśli kupujemy go w puszce mamy gwarancje wysokiej zawartości witamin z grupy B oraz D,
 • makrela – jedna z popularniejszych ryb, źródło kwasów Omega-3 i selenu.

Jaki wpływ na organizm ma jedzenie ryb?

O tym, że ryby są zdrowe nikogo nie trzeba przekonywać. Ale warto wymienić kilka podstawowych korzyści, które mają nieodzownie pozytywne skutki na nasz organizm, a wynikają właśnie z regularnego spożywania ryb:

 • opóźniają procesy starzenia się – ryby są lekko strawne ( szczególnie te pieczone w folii ), a przy okazji ich białko jest łatwo przyswajalne, do tego witamina A poprawia kondycję skóry, D wzmacnia zęby i kości, a witamina E ma wpływ na wypłukiwanie z organizmu szkodliwych dla nas rodników,
 • zmniejszają poziom stresu – poprzez regularne spożywania ryb w organizmie wytwarza jest serotonina, która jest hormonem szczęścia i ma ogólnie pojęte działanie antydepresyjne. Poza tym zawarte w rybach witaminy z grupy B pomagają poprawić pamięć i koncentrację,
 • wzmacniają serce – ryby to najbardziej popularne źródło kwasów Omega-3, które nie dość, że obniżają ciśnienie krwi, to jeszcze zapobiegają powstawaniu zakrzepów, gdyż rozszerzają naczynia krwionośne. Kwasy te mają również działanie przeciwzapalne i łagodzące,
 • walka o dobrą figurę – włączenie ryb do swojego menu przełoży się na przyspieszenie pracy metabolizmu, a zawarte w tłustych rybach tłuszcze na długo hamują apetyt, a to przekłada się na walkę z kilogramami,
 • walka z chorobami – udowodniono, że ryby są jednym składnikiem w menu, który powoduje wzrost dobrego cholesterolu i powstrzymują rozwój cukrzycy typu B oraz obniżają ryzyko wystąpienia nowotworów,
 • zdrowa skóra – zawarte w rybach kwasy Omega-3 i Omega- 6 pozwalają na utrzymanie stanu skóry, włosów i paznokci w doskonałej kondycji.

Jak dobrze kupić rybę? Na co zwrócić uwagę?

W zakupach w zasadzie nie ma nic skomplikowanego, ale warto kierować się kilkoma prostymi wskazówkami, aby do domu przywieźć zdrową i świeżą rybę. Czy zatem się sugerować podczas zakupów?

Ryby świeże - porady przy zakupie

 • Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy jej zapach jest delikatny. Lekko drażniący sugeruje, że ryba jest nieświeża.
 • Sama skóra ryby powinna być błyszcząca, napięta i gładka, a oczy muszą wyglądać na świeże i zdrowe. Skrzela świeżych ryb są koloru różowego lub czerwonego. Jeśli kupujemy rybkę w płatach zwróćmy uwagę czy nie są pokryte śluzem i nie mają koloru brązowego.
 • Kupując ryby świeże, druga ważna sprawa to zwrócenie uwagi na skrzela, powinnimy dokładnie się nim przyjrzeć: mają być przejrzyste, a dla większości ryb kolor powinien być różowy.

Ryby mrożone

Ryby mrożone - porady dla kupujących

 • Ryby mrożone, po rozmrożeniu tracą na wadze więc z pewnością jest ich po prostu mniej oraz nie mamy pewnościczy ryby była zamrożona jako naprawdę świeża i dobrej jakości.
 • Warstwa lodu wokół ryby zwana glazurą ma na celu przedłużyć jej świeżość i zachować wartości odżywcze. Glazura powstaje poprzez zraszanie ryby wodnym aerozolem. (głównie stosowane dla ryb tłustych - w celu zabezpieczenia przed procesem psucia). Optymalna ilość lodu to ok 5-10% masy produktu. Najlepiej ryby mrożone kupować w sprawdzonych małych sklepach lub markowych dostawców. Cena za 1kg będzie wyższa jednak nie spotkamy się z sytuacją, że będziemy płacić w połowie za mrożoną wodę.
 • warto przeczytać etykietę na opakowaniu produktu. Tam znajdziemy informacje dotyczące: gatunku, metody produkcji czy obszaru połowu. Produkty glazurowane muszą mieć zawartą informację nt. masy netto ryby, a nie całego opakowania
 • Sprzedawca glazurowanych ryb mrożonych oferowanych luzem powinien udzielić nam informacji dot. ilości procentowej glazury.
 • Gdy kupujemy ryby mrożonych oferowane luzem powinniśmy zwrócić także uwagę na skład. Jeśli dostrzeżemy, że zawierają związki fosforu, miejmy świadomość że tkanki mięsnej ryby będzie wtedy mniej. Fosfor dodawany jest w celu związania wody z tkanką mięsną ryby.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ryby wędzonej

 • Jeśli kupujemy ryby wędzone zwróćmy uwagę na skórę, powinna być również błyszcząca, a dotykając przez rękawiczkę, skóra nie może się lepić.
 • Warto wspomnieć, że mięso ryb wędzonych pomimo, poddania ich procesowi wędzenia ma być soczyste.

Przechowywanie ryb w domu

Jeśli mamy wybór między rybą świeżą, wędzoną, czy mrożoną najlepiej wybrać 1 opcję czyli rybę świeżą. Przechowujemy je w lodówce, a dla zachowania dłuższej świeżości zawinimy ją w papier pergaminowy (mrożone - oczywiście w zamrażarce).

Jak jeść, przygotować i przyrządzić rybę?

Sama w sobie ryba jest mało kaloryczna, za to dostarcza ogromu witamin, białka i energii. Jednak najistotniejsze dla zachowania walorów smakowych jest sposób przyrządzenia ryby.

Najlepiej przyrządzać rybę na parze. W ten sposób nie obniżamy jej wartości odżywczych, podobnie będzie gdy ją upieczemy w folii. Natomiast przy smażeniu ryb należy uważać, zwłaszcza by nie przegrzać tłuszczu, gdyż spalony tłuszcz może powodować powstawanie komórek rakowych w organizmie.
Należy unikać podawania ryb z gęstymi sosami, smażyć w panierce. Idealnym dodatkiem do ryb będą lekkie sałatki i warzywa.

Ryby, choć tak chwalone, nadal są niedoceniane. Mimo, że zawierają mnóstwo ważnych dla naszego organizmu substancji odżywczych, nadal ich unikamy. A przecież stanowią podstawę zdrowej i smacznej diety, dlatego zalecamy jeść ryby przynajmniej 2 razy w tygodniu.