Wiadomości - Ryby

Łosoś norweski

Łosoś norweski spośród wielu gatunków ryb, jakie trafiły na nasze stoły, uplasował się na niekwestionowanym podium. Wyborny i intensywny smak, piękny pomarańczowo – różowy kolor mięsa oraz bogactwo witamin i minerałów - to tylko niektóre z zalet łososia, które sprawiły, że Polacy pokochali tę rybę.

Gdzie występuje łosoś

Łosoś należy do drapieżnych ryb morskich, występuje w czterech odmianach: szlachetny, pospolity, europejski i atlantycki. Najczęściej spotkać go można w wodach północnego Atlantyku, w rzekach Ameryki Północnej, a także w Morzu Białym, Północnym oraz Bałtyku. Łosoś to ryba anadromiczna co oznacza, że na czas rozrodu ryby tego gatunku wracają z mórz do rzek. Na polskim rynku najczęściej dostępna jest odmiana łososia norweskiego.

Dlaczego warto jeść łososia?

Norweski łosoś to nie tylko bardzo smaczna ryba to przede wszystkim źródło niezliczonych witamin i niezwykle ważnych dla naszego organizmów kwasów omega. Te bezcenne kwasy wspomagają pracę serca i działanie układu krążenia, stanowią niezbędnik dla prawidłowej pracy mózgu oraz centralnego układu nerwowego. Pomagają łagodzić stany zapalne stawów i kręgosłupa, dodatkowo podnoszą odporność organizmu na różnego typu bakterie i wirusy oraz wpływają dobroczynnie na skórę, włosy i paznokcie. Co ciekawe udowodniono, że spożywanie ryb oleistych łagodzi bóle menstruacyjne i zapobiega bądź zmniejsza wahania nastrojów.

Obok cennych kwasów tłuszczowych łosoś zawiera wiele witamin i minerałów. Witaminy z grupy B zawarte w mięsie łososia odpowiadają m.in. za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, układu nerwowego, wygląd skóry, metabolizm białek i węglowodanów i chroni przed anemią. Dodatkowo występują w nim witaminy A i E, które zapobiegają powstawaniu zmarszczek. Natomiast witamina D oraz wapń i fosfor wzmacniają układ kostny, jod reguluje wydzielanie hormonów tarczycy, natomiast potas usprawnia pracę układu nerwowego, korzystnie wpływa na pracę mózgu oraz obniża ciśnienie tętnicze.

Łosoś w kuchni

Łosoś norweski to niekwestionowany król polskiej kuchni. Walory smakowe i piękny wygląd stwarzają wiele możliwości przygotowania pysznych i zdrowych posiłków. Mięso łososia doskonale nadaje się do pieczenia, grillowania, przyrządzania na parze czy smażenia. Ze względu na unikalny smak łatwo dopasować go do wielu kulinarnych przepisów. Jego delikatny smak w połączeniu z odpowiednio dobraną mieszanką przypraw zadowoli każde, nawet najbardziej wymagające podniebienie.

Ryby ze względu na swoje właściwości odżywcze i prozdrowotne powinny gościć w naszym jadłospisie dość często. Ich regularne spożywanie zapewni nam nie tylko zdrowie, urodę ale i dobre samopoczucie.