Technologie - Przemysł Rybny

Kuter to maszyna stosowana w przemyśle mięsnym, służąca do rozdrabniania, emulgowania mięsa, tłuszczu wraz z dodatkami smakowymi. Wytwarza się w nim farsze do wędlin, wędliny drobno rozdrobnione, pasztety.

 

Kutry o wysokiej prędkości są urządzeniami przeznaczonymi do przemysłowej produkcji wyrobów mięsnych i innych wyrobów spożywczych. Płynna regulacja obrotów umożliwia uzyskanie wymaganej struktury wyrobu, zaś obroty rewersowe - delikatne przemieszanie.

 

Kutry próżniowe o wysokiej prędkości są urządzeniami przeznaczonymi do przemysłowej produkcji wyrobów mięsnych i innych wyrobów spożywczych. Produkt przerabiany w próżni w większym stopniu łączy wodę z tłuszczami i poprawia jego stabilność termalną. Struktura krojonych wyrobów mięsnych jest bez pęcherzy powietrza. Płynna regulacja obrotów umożliwia uzyskanie wymaganej struktury wyrobu, zaś obroty rewersowe - delikatne przemieszanie.

 

Budowa kutra:
  • misa obrotowa (obrót wokół pionowej osi) poj. 30-500 litrów
  • zestaw noży (prostopadły do obrotu misy) obroty 20-8000/min.

Składniki farszu wkładamy do misy, dodajemy lód, przyprawy. Misa obracając się (2-5 razy na minutę) miesza i rozdrabnia farsz, a noże obracając się (20 razy - 8 tysięcy razy na minutę) wytwarzają jednolitą masę. Farsz z kutra może być użyty do napełniania osłonek np. parówki lub do mieszania farszu wędlin grubo rozdrobnionych jako spoiwo.

Współczesne kutry wyposażone są w osprzęt ułatwiający kontrolę procesu kutrowania.

  • termometry
  • komorę próżniową
  • podnośnik
  • tarczę wyładunkową