Rolnictwo, Uprawa, Owoce, Warzywa, Przetwórstwo

Jeśli jesteś rolnikiem, lub po prostu przeprowadziłeś się na wieś, i zacząłeś myśleć o tym, aby przygarnąć jakieś zwierzę hodowlane, z pewnością zastanawiasz się, gdzie możesz kupić świnię czy drób? I jakie warunki powinieneś spełnić, aby hodować własne zwierzęta?

 

Gdzie kupić zwierzęta hodowlane?

Choć na pierwszy rzut oka proces zakupu zwierzęcia wydaje się być owiany tajemnicą, w istocie jest on dość prosty. Praktycznie na każdej wsi znajdziesz ogłoszenia, wystawione przed budynkami, powieszone na płotach czy też w miejscach publicznych, takich jak sklepy, czy szkoły. Świnie, czy drób bezpośrednio od rolnika kupisz także przez ogłoszenia rolnicze. Bazę tego typu ogłoszeń bez problemu znajdziesz w Internecie. Warto przed zakupem dobrze porównać oferty, a później odwiedzić kilka miejsc opisanych w ogłoszeniach, aby sprawdzić, czy konkretne zwierzę spełnia nasze oczekiwania.

Jeśli decydujesz się na zakup zwierzęcia hodowlanego, zwróć przede wszystkim uwagę na jego wiek. Wielu rolników chce sprzedać starsze zwierzę, aby pozbyć się problemu – taka transakcja nie będzie jednak dla Ciebie korzystna. Zanim zdecydujesz się na zakup, poczytaj nieco o wyglądzie poszczególnych zwierząt w konkretnych latach życia.

Czy każdy może kupić zwierzęta hodowlane? Jakie są obowiązki hodowcy?

Każda osoba, która decyduje się na zakupienie zwierzęcia hodowlanego, jest zobowiązana do jego rejestracji. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jasno określa obowiązki nabywcy, to jest zgłoszenie zwierzęcia do ARiMR w celu jego rejestracji najpóźniej w dniu wprowadzenia zwierzęcia do hodowli. Do tej samej instytucji należy także zgłaszać wszelkie zdarzenia, związane ze zwierzęciem, takie jak narodziny nowego członka stada, padnięcie czy zabicie zwierzęta, ubój lub sprzedaż.

Również kwestie dotyczące uboju są jasno dookreślane i do lutego 2020 wymagały pośrednictwa w tym procesie większych ubojni. Nowa ustawa przewiduje jednak ubój na własny użytek, przy zaznaczeniu jednak, że rolnik musi spełnić kilka warunków. Należą do nich między innymi obowiązek uczestniczenia przed ubojem w szkoleniu przeprowadzonym przez powiatowego lekarza weterynarii, a także trzymiesięczna praktyka u profesjonalnego ubojnika.

Jak zajmować się drobiem, świnią czy innym zwierzęciem hodowlanym?

Zakup zwierzęcia hodowlanego wiąże się z pewnym obowiązkami. Aby świnia czy drób dobrze się chowały, należy zadbać o dobrą dietę, oraz komfort zwierzęcia. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz zwierzęcia na ubój, czy chcesz pozyskać tylko mleko czy jajka, każdej istocie należy się szacunek i dobrostan. Zwierzę karmione dobrą paszą, którą możesz kupić w specjalistycznych sklepach, będzie zdrowe i spokojne, a co za tym idzie, produkty jego powodzenia będą dobrej jakości. Ponadto zasady chowu zwierząt są jasno określone przez różne instytucje, a każde gospodarstwo podlega kontroli. Zanim więc zdecydujesz się kupić zwierzę, upewnij się, że masz odpowiednie warunki, aby się nim zajmować.

Artykuły o podobnej tematyce: