Rolnictwo, Uprawa, Owoce, Warzywa, Przetwórstwo

Ciągniki  rolnicze Massey Ferguson

Technologie rolnicze z roku na rok rozwijają się coraz szybciej. Maszyny konstruowane specjalnie dla rolników stają się coraz bardziej zaawansowane i skomplikowane. Jedną z podstawowych maszyn rolniczych jest ciągnik, który dzięki uniwersalnym rozwiązaniom, stał się maszyną wielorakiego użytku. W poniższym artykule przyjrzymy się podstawowej budowie oraz zastosowaniu ciągników podczas prac rolniczych.

 

Ciągnik zwany traktorem - początki

Ciągniki rolnicze często nazywane są traktorami i nazwa ta jest właściwie zamienna. Termin traktor został przekształcony z łacińskiego wyrazu trahere, który dosłownie oznacza “ciągnąć”. Przed skonstruowaniem pierwszych ciągników, w rolnictwie używano zwierząt pociągowych (koni, bydła i osłów), które ciągnęły różne urządzenia rolnicze. Dopiero około połowy wieku XIX zaczęto powoli zastępować zwierzęta maszynami. Początkowo ciągniki rolnicze były napędzane na parę, później rozpoczęto produkcję ciągników spalinowych. Pierwszym spalinowym ciągnikiem rolniczym jest maszyna skonstruowana przez Johna Froelicha z roku 1892. Od tego czasu konstrukcja ciągników wciąż jest udoskonalana. Bardzo ważnym usprawnieniem stał się trzypunktowy układ zawieszenia. Dlaczego to rozwiązanie jest tak ważne dla ciągników rolniczych?

Trzypunktowy układ zawieszenia

Układ ten został skonstruowany w roku 1926 przez Harrego Fergusona, który w późniejszym czasie stał się współzałożycielem firmy Massey Ferguson. Dzięki temu rozwiązaniu, współcześnie można agregować wszystkie urządzenia rolnicze bez względu na markę - trzypunktowy układ zawieszenia stał się standardem, który muszą spełniać wszelkie maszyny rolnicze. Narzędzia przyłączane są do ciągnika w trzech punktach - na jednym łączniku centralnych oraz dwóch hydraulicznie podnoszonych belkach. Dzięki zastosowaniu kulistych przegubów, urządzenia rolnicze mogą poruszać się we wszystkich kierunkach. Trzypunktowy układ zawieszenia (TUZ) znajduje się najczęściej z tyłu ciągnika, jednak nowsze maszyny posiadają go z przodu.

 

Części Massey Ferguson - Poltech Parts

Ciągnik rolniczy - charakterystyczne cechy

Aby ciągniki rolnicze spełniały swoją funkcję, muszą posiadać odpowiednie rozwiązania technologiczne. Pierwszym z nich jest wspomniany wyżej trzypunktowy układ zawieszenia, który łączy ciągnik z innymi urządzeniami. W ten sposób możemy agregować takie maszyny jak siewniki, prasy, przetrząsarki, kosiarki itd. Maszyny, które nie posiadają własnego silnika, wymagają napędu. Z tego powodu ciągniki rolnicze wyposażone są w wałek odbioru mocy (WOM), który napędza przyłączone urządzenia. Charakterystyczną cechą ciągników rolniczych jest również dobra przyczepność do różnego rodzaju podłoża. Odpowiednio skonstruowane koła zapewniają stosunkowo niski nacisk na glebę oraz wydajną pracę w niemal każdych warunkach.

Zastosowanie ciągników rolniczych

Jak już wspomnieliśmy, ciągniki rolnicze to uniwersalne maszyny, które znajdują zastosowanie w bardzo wielu przypadkach. Idealnie sprawdzają się podczas prac rolniczych, leśnych i ogrodniczych. Przyłączając odpowiednie maszyny możemy wykonywać zarówno prace polowe, jak i transportowe. Jeżeli na przykład podłączymy do naszego ciągnika rolniczego przyczepę, możemy z łatwością przewozić duże ilości różnego rodzaju materiałów (ziemię, siano, węgiel, drewno, paszę itd.) Natomiast przyłączając rozrzutnik obornika, możemy wydajnie i szybko użyźnić glebę.

 

Ciągniki rolnicze współcześnie

We współczesnych czasach na rynku dostępna jest niezwykle szeroka oferta ciągników rolniczych. Duża ilość producentów, którzy konstruują setki modeli ciągników pozwala na odpowiedni dobór maszyny dla indywidualnych potrzeb. Możemy więc wybierać ciągniki dostosowane specjalnie do małych, średnich i dużych obszarów rolniczych. Ze względu na rodzaj gleby można również wybierać pomiędzy ciągnikami kołowymi, gąsienicowymi oraz półgąsienicowymi.

Ciągniki rolnicze jak większość nowych maszyn złożone są z bardzo wielu części. Ze względu na ich stopniowe zużywanie jesteśmy zmuszeni do ich wymiany na nowe. Pod tym względem mamy do wyboru niezwykle dużo produktów.

Części do ciągników rolniczych

Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz części do ciągników rolniczych. Do wyboru mamy nowe, używane lub regenerowane części oryginalne. Jest to najbardziej polecany wybór ponieważ mamy wtedy pewność, że konkretna część będzie pasować do naszego ciągnika rolniczego. Inną możliwością jest kupno wysokiej jakości części zamiennych, które nie są oryginalne, jednak nie odbiegają zbytnio od pierwowzoru. Najmniej polecanym wyborem jest kupno tanich replik, które mogą spowodować niebezpieczną awarię maszyny.

Części do ciągników rolniczych można kupić nie wychodząc z domu! W Internecie znaleźć można specjalne sklepy rolnicze, które zajmują się sprzedażą online. Jednym z takich sklepów jest Poltech Parts (https://poltechparts.pl/czesci-do-ciagnikow-rolniczych), który oferuje szeroką ofertę części do maszyn rolniczych - zarówno oryginalnych, jak i wysokiej jakości części zamiennych.

Artykuły o podobnej tematyce: