Rolnictwo, Uprawa, Owoce, Warzywa, Przetwórstwo

Pszenica jest zbożem. Nie każdy wie, że w obrębie pszenicy wyróżnia się około dwudziestu gatunków pszenicy oraz kolejne dziesięć odmian międzygatunkowych.

Historia pszenicy

Pszenica uprawiana jest właściwie od zawsze, gdyż pierwsze jej uprawy sięgają czasów 9 w p. n. e. Początkowo uprawiana była na Bliskim Wschodzie, jak podają niektóre źródła, była wykorzystywana do produkcji- piwa! Dzisiaj pszenica wykorzystywana jest głównie do wytwarzania mąki, z której następnie można wypiec chleb.

Uprawa pszenicy

Duże znaczenie ma sposób uprawy. Rolnicy wskazują, że jest to cały proces, którego poszczególne etapy są istotne, ponieważ pszenica ma bardzo duże wymagania glebowe. Dlatego też w pierwszej kolejności powinno się wykonać przedplon, wysiewając w danym miejscu rzepak, rośliny strączkowe lub motylkowe. Gleba musi być o unormowanej wartości pH, która zapewnia odpowiedni poziom dostarczania składników pokarmowych oraz wody. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia nawożenia oraz wybór odpowiedniej odmiany pszenicy, aby w ostatnim etapie dokonać wysiewu.

Choroby pszenicy

W związku z tym, że pszenica jest bardzo wymagającym zbożem, należy o nią odpowiednio dbać i zabezpieczać przed chorobami, gdyż jest na nie bardzo podatna. Choroby pszenicy bywają różne, jednak niektóre z nich w sposób szczególny zagrażają uprawom w Polsce. Jakie choroby najczęściej atakują pszenicę?

Brunatna plamistość liści

To choroba objawiająca się na liściach już wiosną. Powstają małe, owalne plamy w kolorze żółtym, z charakterystycznym punktem pośrodku. Plamy rozprzestrzeniają się, a liście żółkną, brunatnieją i zasychają. Choroba rozprzestrzenia się przez materiał siewny i pożniwne resztki, a także deszcz i wiatr.

Czerń zbóż

Wywoływana jest przez grzyby i pleśnie. Wygląda jak czarny nalot, który pojawia się na dojrzałych kłosach. Rozprzestrzenia się podobnie jak brunatna plamistość liści.

Fuzarioza kłosów zbóż

Jest choroba pszenicy, która wywoływana jest przez pewien gatunek grzybów- fusarium. Grzyby te wytwarzają mikotoksyny, które są metabolitami wtórnymi. Ich pojawienie się powoduje porażenie kłosów, objawiające się biało-różowym zabarwieniem.

Tagi:

Artykuły o podobnej tematyce: