Rolnictwo, Uprawa, Owoce, Warzywa, Przetwórstwo

Żurawina

Żurawina suszona jest jednym z najbardziej prozdrowotnych owoców na świecie, który zdecydowanie powinien zyskać więcej uwagi. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy opowiedzieć o niej więcej i przekazać wszelkie jej właściwości, dzięki którym Twój organizm może się zregenerować, a nawet wyleczyć z niektórych schorzeń. Nie zapominajmy, że niegdyś leczenie odbywało się wyłącznie za pomocą naturalnych metod, które w dzisiejszych czasach nie powinny tracić na znaczeniu. W takim razie dla zwiększenia Twojej świadomości, zapraszamy do przeczytania o żurawinie i jej cennych właściwościach.

Na wstępie

Nie każdy miał okazję kiedykolwiek słyszeć o żurawinie, dlatego na samym początku naszego artykułu zdecydowaliśmy się opisać ją w skrócie i opowiedzieć o niej więcej. Generalnie jest to roślina w postaci niskiej krzewinki, na której wyrastają małe, czerwone owoce o smaku słodko-kwaśnym. Żurawiny pochodzi głównie z terenów Ameryki Północnej, gdzie znajduje się najwięcej jej upraw, aczkolwiek bez problemu możesz znaleźć ją również w Polsce.

 

Najczęściej występuje pod postacią suszonej żurawiny, którą oferuje obecnie wiele polskich producentów, a jej właściwości nadal utrzymują się, mimo zasuszenia owocu. O jej właściwościach leczniczych i nie tylko wspomnimy w dalszej części artykułu, ale warto na wstępie zaznaczyć, że żurawina jest bogata się między innymi w witaminy B1, B2, B6, C, E oraz karoten, a także błonnik czy minerały (sód, potas, fosfor, magnez, wapń, jod i żelazo). Zatem można śmiało stwierdzić, że ten mały owoc jest bogatym źródłem witamin i innych składników odżywczych, w które powinno się uzupełniać swoją codzienną dietę. Pozwoli to zachować dobry stan zdrowia na dłużej!

 

Żurawinę jedz, gdy…

  • Chorujesz na infekcję dróg moczowych, a zatem posiadasz zbyt dużą ilość bakterii E. coli, które wywołują między innymi ból i swędzenie podczas oddawania moczu. W takich przypadkach najczęściej zalecane jest spożywanie dużej ilości suszonej żurawiny lub leków z wysoką dawką jej zawartości. Żurawina potrafi skutecznie zniwelować bakterię w układzie moczowym, a przy tym pełni funkcję ochronną.
  • Masz problemy z sercem i jesteś narażony na choroby miażdżycy. Wówczas dobrze jest jeść więcej żurawiny, ze względu na zmniejszenia ryzyka zachorowania, a także zatykania się naczyń krwionośnych i pojawiania się zakrzepów poprzez zbyt dużą ilość cholesterolu.
  • Posiadasz kamienie nerkowe, które dzięki oddziaływaniu kwasowi chinowemu zawartemu w owocach żurawiny, są wydalane w moczu wraz z nim. Jednocześnie może ona zapobiegać powstawaniu kamieni nerwowych w przyszłości.
  • Borykasz się z chorobami dziąseł. Owoce żurawiny w tym przypadku posiadają właściwości zapobiegające rozmnażaniu się w jamie ustnej różnych bakterii, które następnie powodują choroby dziąseł, przyzębia czy śluzówki.
  • Chcesz utrzymać odpowiednią wagę. Kolejnymi funkcjami żurawiny jest jej działanie antytoksyczne, co pozwala na pozbycie się wszystkich substancji szkodliwych z naszego organizmu, a tym samym owoce wspomagają odchudzanie.