Rolnictwo, Uprawa, Owoce, Warzywa, Przetwórstwo

Pyszne jabłka z czerwonym rumieńcem, soczyste i aromatyczne gruszki, czy słodkie śliwy to wszystko można mieć we własnym ogrodzie. Jednak oprócz cięcia drzewa wymagają też nawożenia, aby owoce były dorodne.

Nawożenie drzew owocowych

Inaczej nawozi się drzewa w sadach przydomowych, a inaczej w towarowych. Jednak teraz zajmiemy się tymi pierwszymi. Kilka drzewek w sadzie nie wymaga od nas tyle czasu poświęconego na zabiegi pielęgnacyjne czy nawożenie, dlatego możemy sobie pozwolić na dopieszczanie ich aby uzyskiwać jak najlepszy plon.

Nawożenie, a rodzaj gleby

Praktycznie wszystko od rodzaju użytego nawozu po termin nawożenia zależy od rodzaju gleby na jakiej rosną nasze drzewa owocowe. Drugim ważnym spectrum, na który musimy bezwzględnie zwrócić uwagę jest pogoda. Szczególnie w przypadku takich drzew jak Grusza Konferencja (do kupienia np. na https://www.podkarpackiesady.pl/grusze/61-grusza-konferencja-.html) trzeba zwracać na to uwagę. Kolejnym aspektem jest kwasowość gleby, która powinna być w granicach 5,5 – 6,5 pH.

Jak nawozić drzewa owocowe

W przypadku wiosny suchej jak była w tym roku (2018) pobór potasu z nawozu wysianego wiosną był o wiele mniejszy niż w przypadku innych lat. Nawozy zwyczajnie nie rozpuściły się w glebie na tyle dobrze aby mogły być dostępne dla korzeni drzewa. Niedobór potasu ma wpływ na jakość owocu, wybarwienie, smak.

Nawożenie potasem

Sposobem na taką sytuację jest nawożenie potasem późną jesienią. Jednak w przypadku gleb słabych o małej pojemności sorpcyjnej może się okazać, że potas zostanie wymyty poza zasięg drzewa. Dlatego na takich glebach lepiej wybrać termin wiosenny. Dlatego termin nawożenia potasem należy uwzględnić w zależności od rodzaju gleby.

Nawożenie azotem

Jednym z najważniejszych pierwiastków warunkujących wzrost roślin jest azot. Jest on niezbędny do budowy komórek rośliny. W związku z tym należy go dostarczać w odpowiednich ilościach. Najlepszym terminem jest wiosna, gdy drzewa zaczynają pobierać składniki pokarmowe.

Nawożenie fosforem

Fosfor jest niezbędny dla dobrego dojrzewania owoców. Jednak drzewa nie pobierają go w dużej ilości. Za to jego niedobór wpływa na jakość plonu. Dlatego ważne jest jego uzupełnianie w glebie. W przypadku niskiego pH jest to bardzo utrudnione, dlatego trzeba w sadzie utrzymywać kwasowość na poziomie 5,5-6,5 pH. Ostatecznie można zastosować nawóz z potasem w formie polifosforanów.

Mamy wybór od nawozów mineralnych po naturalne jak kompost czy obornik. W sadach przydomowych możemy bez problemu zaspokoić potrzeby nawozowe drzew owocowych poprzez stosowanie nawozów naturalnych. Fosfor możemy dostarczyć stosując mączkę kostną, dużo potasu zawiera obornik koński, a azotu można dostarczyć za pomocą kompostu.

Źródła:

Tagi: