Rolnictwo, Uprawa, Owoce, Warzywa, Przetwórstwo

Wybór środka na miotłę zbożową to odpowiedzialne zadanie, wymagające od rolnika co najmniej podstawowej wiedzy na temat tego uporczywego chwastu. Dla nieświadomych agrotechników może on być trudny do zwalczenia, ale dla tych, którzy z rozmysłem inwestują w swoje pola uprawne, jego wyeliminowanie może ograniczyć się zaledwie do jednego zabiegu. Czy to możliwe, żeby tak trudny i odporny chwast zniknął zaledwie po jednym oprysku? Tak, jeżeli zostanie do tego wykorzystany odpowiedni oprysk na miotłę zbożową.

Zwalczanie miotły zbożowej

Miotła zbożowa to powszechnie występujący w różnego rodzaju uprawach chwast. Atakuje on ziemniaki, warzywa, soję, rośliny ozdobne, ale jest prawdziwą zmorą w uprawach zbóż ozimych. Ma zresztą podobne cechy co zboża – pochodzi bowiem z tej samej rodziny. Podobieństwo między miotłą zbożową, a samymi zbożami uprawnymi, można zaobserwować nie tylko na podstawie ich wyglądu, ale i ich wzrostu. Miotła zbożowa wyrasta bowiem w podobnym czasie, co zboża uprawiane przez rolników, i rozwija się na tych samych glebach co zboża. Miotła ma jednak względem zbóż pewną przewagę – lepiej radzi sobie w niskich temperaturach. Oznacza to, że na jesieni, kiedy to zaczynają swój rozwój zboża ozime, góruje nad nimi, odbierając życiodajne składniki odżywcze z gleby, blokując dostęp do światła słonecznego.

 

Zwalczanie miotły zbożowej jest utrudnione w ostatnich latach. Chwast ten przyjmuje bowiem formy odporne na niektóre substancje chemiczne. Odporność taka powstaje w wyniku stosowania tej samej mieszaniny przez wiele lat – roślina zwyczajnie się do niej przyzwyczaja i przestaje na nią reagować. Czynnik ten znacznie utrudnia znalezienie odpowiedniego środka na miotłę zbożową i walkę z tym chwastem.

 

Krok ku lepszemu: oprysk na miotłę zbożową

Aby ustrzec swoje uprawy przed miotłą zbożową, należy odpowiednio wcześnie zastosować oprysk na miotłę zbożową. Dla zbóż ozimych wczesne zabiegi agrotechniczne wykonuje się od momentu ich wschodu, a także na wczesnym etapie ich rozwoju – w ten sposób można zapobiec rozwojowi chwastu. Miotła zbożowa jest bardzo agresywna – odpowiednio wczesne jej zwalczanie jest więc kluczowe dla wykorzystania potencjału plonowania zbóż do maksimum.

 

Unikatowy środek na miotłę zbożową

W poszukiwaniu naprawdę skutecznego środka na miotłę zbożową trudno jest znaleźć taki, który do tego byłby ekonomiczny i przy okazji zwalczał także inne chwasty. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rolników firma Syngenta stworzyła unikatowy herbicyd, Boxer 800 EC, który łączy w sobie wszystkie te cechy.

Boxer od firmy Syngenta cechuje się bardzo wysoką skutecznością. Jest efektywny nawet w stosowaniu przez wiele lat – miotła zbożowa nie wykształca wobec jego składu form odpornych. Zastosowany w pierwszych etapach rozwoju zbóż, całkowicie chroni je przed inwazją miotły zbożowej, ale również innych chwastów: gwiazdnica, przetacznik, jasnoty czy przytulia.

Środek na miotłę zbożową Boxer jest inwestycją dla rolników ceniących sobie ekonomiczne rozwiązania. Herbicyd ten można stosować w różnych uprawach (pszenica, pszenżyto, żyto, jęczmień, ziemniaki, warzywa i inne) i zwalcza on różne chwasty. Do tego wykazuje skuteczność w stosunkowo niskich dawkach – jest efektywny już w dawce 2 l na 1 ha.

Dodatkowo Boxer można bezpiecznie mieszać z innymi środkami ochrony roślin i używać go w zabiegach sekwencyjnych. Wspomniany środek na miotłę zbożową firmy Syngenta działa na chwasty zarówno z poziomu ich powierzchni, jak i z poziomu gleby. Choć jest bezwzględny dla chwastów, pozostaje całkowicie bezpieczny dla roślin uprawnych. Zawdzięcza się to jego selektywności względem roślin, na które oddziałuje.


Tej jesieni rolnicy zyskają jeszcze jeden środek na miotłę zbożową. Firma Syngenta wprowadza do sprzedaży nową wzmocnioną wersję produktu Boxer - czyli Boxer Evo. Stanowi on połączenie dwóch komplementarnych substancji czynnych, tj. prosulfokarbu i diflufenikanu. Ta formulacja oznacza wysoką skuteczność w zwalczaniu miotły zbożowej, a także eliminacji chwastów rumianowatych, fiołków czy samosiewów rzepaku.

Tagi:

Artykuły o podobnej tematyce: