Rolnictwo, Uprawa, Owoce, Warzywa, Przetwórstwo

Rzepak ozimy - uprawa, nawożenie

Rzepak jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią.  W Polsce uprawiany coraz częściej i z coraz większymi sukcesami. Nasiona rzepaku zawierają duże ilości tłuszczu – produkuje się  z nich popularny olej rzepakowy. Oprócz dobrze wszystkim znanego oleju spożywczego w cenie jest także olej do celów przemysłowych i paliwowych. Odmiana ozima jest w Polsce bardziej popularna i częściej uprawiana.

 

Rzepak jest rośliną wymagającą. Rośnie tylko na dobrych, żyznych glebach bogatych w wapń i próchnicę. Najlepsze wyniki uzyskuje się siejąc rzepach na glebach czarnoziemnych, brunatnych i madach. Uprawa rzepaku nie jest specjalnie trudna, jednak o specyficznych wymaganiach tej rośliny nie można zapominać.

Nie jest tajemnicą, że bez użycia nawozu nie będzie obfitych plonów, nawet jeśli uprawa rzepaku będzie prowadzona na najbardziej żyznych glebach A klasy. Bez dostarczenia roślinie m.in. azotu, fosforu, wapnia, magnezu, siarki, cynku, żelaza, boru i krzemu nie ma co liczyć na sukcesy w uprawie rzepaku.

Wysiew rzepaku ozimego następuje już w sierpniu. Roślinę tę sieje się na głębokość 1,5 – 3 cm, w rzędach odległych od siebie o ok. 18cm. W takim rozstawie uzyskuje się najlepsze, najbardziej obfite plony. Jesienią, aż do zimy, tworzy się pierwszy palowy system korzeniowy, sięgający do 60cm w głąb ziemi. Wiosną będzie kontynuował rozrost aż do blisko trzech metrów.

Wbrew pozorom rzepak nie jest rośliną bardzo odporną na mróz, przy braku pokrywy śnieżnej stanowiącej swoistą ochronę, rzepak wymarza już przy – 15°C. Przykryty śniegiem wytrzymuje dużo niższe temperatury, aż do -28°C.

 

Dla uzyskania wysokich plonów rzepaku roślinę trzeba wspomóc nawozami. Pierwsze nawożenie rzepaku stosuje się już na jesieni. Wiosną kontynuuje się wzmacnianie rośliny i dostarczanie jej makro i mikroelementów.

 

Nawożenie rzepaku zapobiega:

  • żółknięciu i czerwienieniu liści

  • zahamowaniu wzrostu rośliny

  • bieleniu kwiatów

  • osłabieniu kwitnienia

  • niedorozwojowi i skręcaniu liści

  • chlorozie – chorobie roślin polegającej na zanikaniu chlorofilu i rozpadzie chloroplastów

 

Dobrą formą wspomagania rośliny jest nawożenie dolistne czyli tzw. opryski. Gwarantuje to szybkie i skuteczne uzupełnienie makro i mikroelementów w przypadku niedoborów w glebie lub gdy ich pobór przez roślinę z różnych powodów jest utrudniony. Argumentem przemawiającym za taką formą nawożenia (w przeciwieństwie do nawożenia glebowego) jest szybsza i wyższa przyswajalność składników niezbędnych do prawidłowego wzrostu rzepaku.

 

Przed zastosowaniem nawozu należy zapoznać się z ulotką i ściśle przestrzegać określonej w niej częstotliwości i intensywności nawożenia. Dobrą ofertę dla hodowców rzepaku można znaleźć na www.arkop.pl