Pieczywo, Pieczenie - Informacje i Wiadomości

wykrawacze do ciastek

Wykrawacze do ciastek i pierników pozwalają na przygotowanie efektownych słodkości idealnych na święta Bożego Narodzenia. Mogą mieć różne kształty. Przy ich pomocy piecze się klasyczne pierniki, maślane herbatniki czy ciasteczka korzenne. Bywają metalowe i plastikowe. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

 

Nie tylko wykrawacze do ciastek - popularne akcesoria cukiernicze

Tak naprawdę świąteczne ciasteczka przygotować można na dwa różne sposoby. Pierwszym jest sięgnięcie po specjalne wykrawacze do ciastek. Służą one do wykrawania wzorów z rozwałkowanego ciasta. Drugim rozwiązaniem jest wyłożenie masy do małych foremek i wstawienie ich do piekarnika. Warto przy okazji wspomnieć także o specjalnych foremkach, które służą do odciskania kształtów, a nie do wykrawania. Często mają formę stempli do ciastek. Różne rodzaje foremek i wykrawaczy do ciastek znajdziesz np. w szerokiej ofercie sklepu internetowego https://www.cake-land.pl/foremki-wykrawacze.

Czym charakteryzują się metalowe wykrawacze do ciastek?

Metalowe wykrawacze do ciastek to od lat zdecydowanie najpopularniejsze akcesoria cukiernicze na rynku. Mają zresztą sporo zalet. Metalowe krawędzie są dość ostre i z łatwością są w stanie wyciąć dany kształt z rozwałkowanego ciasta. Z drugiej strony brzegi są nieco zaokrąglone, a więc nie ma ryzyka przypadkowego skaleczenia.

Warto szczególną uwagę zwrócić na wykrawacze wykonane ze stali nierdzewnej. To materiał bardziej wytrzymały i odporny na korozję niż zwykła blacha. Jest jeszcze aluminium - jeszcze bardziej podatne na rdzę i odkształcenia.

Metalowe wykrawacze do ciastek mają różne kształty. Do wyboru są m.in. produkty w formie serc, choinek, gwiazdek, bałwanków, śnieżynek itd. Poszczególne modele różnić się też mogą wielkością. Często sprzedawane są w większych zestawach.

Czy warto zdecydować się na plastikowe wykrawacze do ciastek?

W zasadzie wykonane z tworzywa sztucznego wykrawacze do ciastek mają takie samo zastosowanie jak ich metalowe odpowiedniki. Także i one mają różnorodne, świąteczne kształty. Plastikowe krawędzie są jednak nieco mniej ostre. Ma to swoje zalety i wady. Takie wykrawacze trzeba mocniej docisnąć do ciasta, ale z drugiej strony są również bezpieczniejsze w użytkowaniu. Sprawdzają się doskonale np. w przypadku małych dzieci. Plastik także jest materiałem odpornym na odkształcenia i nie sprawia żadnych problemów w zakresie utrzymania w czystości. Wykonane z niego wykrawacze można wykorzystywać przez wiele lat.