Pieczywo, Pieczenie - Informacje i Wiadomości

tort na zamówienie

Torty na zamówienie cieszą się coraz większym zainteresowaniem, dlatego też praktycznie każda renomowana cukiernia ma je w swojej ofercie. W dużej mierze to właśnie szeroka i różnorodna oferta sprawia, że sporo osób nie ma pojęcia jaki tort wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę przy jego zakupie. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

 

Smak tortu ma znaczenie

Wbrew pozorom dla wielu osób najtrudniejszym zadaniem jest wybranie kształtu oraz smaku tortu. Największym zainteresowaniem cieszy się oczywiście smak czekoladowy. Pamiętać należy o tym, że czekolada doskonale komponuje się z dodatkami malin, cytryn, porzeczek i karmelu. Dla starszych osób idealnym wyborem może okazać się tort czekoladowy przełamany dodatkiem kawy. Wiele osób wybiera również smak orzechowy i waniliowy. Jest to idealny wybór przede wszystkim dla tych osób, które w pierwszej kolejności stawiają na mocno słodkie ciasta. Do waniliowych tortów bardzo często dodaje się mleczną lub białą czekoladę. Dla większości osób najbezpieczniejszym wyborem będzie oczywiście smak śmietankowy, a dokładniej mówiąc torty z bitą śmietaną, które komponuje się z wieloma różnorodnymi składnikami. Mowa tutaj nie tylko o truskawkach, ale również o malinach i porzeczkach. Pamiętać należy o tym, że torty śmietankowe należy przechowywać w odpowiednich warunkach inaczej szybko stracą świeżość. Opisując najpopularniejsze rodzaje tortów nie można zapominać również o smakach owocowych. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają mniej popularne owoce, takie jak np. agrest lub cytrusy. Pyszne torty na zamówienie o różnych smakach można znaleźć w polecanej przez nas piekarni Buczek.

Kształt tortów

Cukiernie i piekarnie chcą przyciągnąć do siebie jak największe grono potencjalnych klientów, dlatego też cały czas pojawiają się nowe pomysły na wygląd oraz kształt samego tortu. Największym zainteresowaniem cieszą się klasyczne torty w kształcie koła, które w zależności od potrzeby, mogą posiadać kilka pięter. Coraz większą popularność zdobywają także torty sześcienne i torty, które składają się z muffinek lub babeczek. Doświadczeni cukiernicy są w stanie przygotować na indywidualne zamówienie prawdziwe dzieła sztuki, które zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wybrednych klientów. Jeżeli chodzi o wygląd tortów, to pamiętać należy również o tym, że mogą one posiadać mniej lub bardziej wyszukane dekoracje.

Jaka wielkość tortu?

Wielkość tortu w dużej mierze uzależniona jest oczywiście od liczby zaproszonych osób na daną uroczystość. Osoby, które nie są w stanie oszacować rozmiar tortu, powinny podać właśnie przybliżoną liczbę gości. Statystycznie jedna osoba spożywa kawałek tortu o masie 20 dag. Bardzo wiele osób po zakończeniu przyjęcia zapakowuje gościom słodkości na wynos. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest zamówienie większego tortu.

Kiedy najlepiej zamówić tort?

Przy standardowych zamówieniach tort najlepiej zamówić tydzień przed imprezą. Problemy mogą pojawić się przy większych zamówieniach. Torty weselne zamawiane są nawet kilka miesięcy przed ceremonią. Pamiętać należy również o tym, że przed ważnymi świętami i w sezonie weselnym cukiernie mają dość napięte terminy, dlatego też warto wcześniej zarezerwować tort.

Jak przechowywać tort?

Jak wspomniano powyżej tort odebrany z cukierni powinien być odpowiednio przechowywany, dzięki czemu zachowa swoje rewelacyjne walory smakowe i zapachowe. Niestety nawet najlepsze torty nie spełniać będą swoich zadań, gdy będą nieświeże. Tort powinno przechowywać się oczywiście w lodówce. Pamiętać należy jednak o tym, że może on pochłaniać zapachy, dlatego też nie warto przechowywać go w obecności kiełbasy, ryb wędzonych albo cebuli. Jeżeli istnieje taka możliwość to najlepiej tort przykryć specjalną pokrywką. Uważać należy przede wszystkim na wypieki przekładane bitą śmietaną. Wynika to oczywiście z tego, że śmietana dość szybko kwaśnieje. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że tort w kremie przed krojeniem należy wyjąć około 40 minut wcześniej z lodówki.

Tagi: