Pieczywo, Pieczenie - Informacje i Wiadomości

Nadszedł czas rozstań. W październiku i listopadzie pożegnaliśmy się aż z czterema grupami. Każda z diagnoz końcowych była dla nas niewątpliwym przeżyciem, pełnym radości, ale też nieukrywanego smutku.

Jednak trzeba już zbierać siłę i energię na przyszły rok. W 2013 r. zaplanowano aż osiem 13-osobowych grup.

W ciągu tego roku przygodę z Projektem Doskonalenie „Chlebem Powszednim" Nauczyciela Zawodu rozpoczęło i zakończyło aż 78 osób. Każda z tych osób jest wyjątkowa oraz wniosła do „życia grupy" wiele optymizmu i chęci do pracy – doskonalenia swoich umiejętności.

Diagnozy OUT trwają 2 dni. Podczas tych spotkań uczestniczki i uczestnicy wykonywali zadania praktyczne, odbyli test z aktualnej wiedzy piekarsko-cukierniczej oraz wzięli udział w warsztatach z równości szans w tym równości płci.

 

– Zajęcia z Gender Mainsteraming z Panią Martą, świetnie przygotowaną do tego, na pewno spowodowały troszeczkę zmianę mojego myślenia. Ja jako mężczyzna hołduję temu patriarchalnemu systemowi jaki istnieje u nas i te zajęcia zmieniły troszeczkę moje spojrzenia na świat. Dowiedziałem się czym jest ukryty program, jak się go realizuje i dlaczego jest szkodliwy. Dowiedziałem się czym jest w ogóle ten Gender Mainstreaming. Zrozumiałem czym jest równość, w tym równość płci na czym to polega. Będę zupełnie inaczej prowadził zajęcia z młodzieżą – opowiada Pan Przemysław Banaś – uczestnik grupy 5.

 

Diagnozy były również możliwością spotkania się jeszcze raz, podsumowania swojego udziału w Projekcie i kolejną szansą na wymianę doświadczeń. Co nas bardzo cieszy, opinie o Projekcie były tylko pozytywne.

 

- Uczę kucharzy dlatego ta wiedza i doświadczenie przede wszystkim bardzo przyda mi się w mojej pracy. Projekt bardzo dobrze zorganizowany. Wspaniali opiekunowie praktyk. (...) Dla mnie najważniejsza była ta praktyczna strona. Uważam moją decyzję o przyjeździe na Projekt za bardzo trafną. Dziękuję też wszystkim organizatorom – opowiada zawsze uśmiechnięta Pani Romana Drobniak – uczestniczka 4 grupy.

 

– Jestem bardzo zadowolona. Wyniosłam wiele cennych uwag, druga sprawa nauczyłam się pracy (...) produkcyjnej – dodaje Pani Teresa Modelska, uczestniczka grupy 3.

 

– Naprawdę widać, że ten Projekt się przydał, nauczyciele wracają pełni optymizmu – mówi Krzysztof Szulborski, Ekspert merytoryczny w Projekcie. – Korzystają na tym tak naprawdę uczniowie, a dalej skorzystają na tym właściciele piekarni i może też restauracji. Bo lepiej przygotowany nauczyciel to lepiej wyszkolony uczeń. – dodaje Pan Krzysztof.

 

A radzą uczestnicy i uczestniczki projektu, którzy w tym roku zakończyli swój udział?

 

Nie wstydzić się , przyjeżdżać, przyjeżdżać, nie oglądać się za siebie. Nie czekać na koleżanki, kolegów po prostu pakować się i przyjeżdżać. Ten Projekt jest naprawdę fantastyczny. Dużo zobaczycie, bardzo dużo się nauczycie. (...) Atmosfera jest prze wspaniała. Osoby, które kierują tym projektem, zajmują się Wami, faktycznie dbają o to, abyście Wy z tego Projektu wyszli o wiele wiele mądrzejsi. Robią swoją robotę i faktycznie wyjdziecie o wiele wiele mądrzejsi – opowiada z uśmiechem Pan Przemysław Banaś. Do tego będziecie otoczeni niesamowicie przyjazną atmosferą, taką twórczą atmosferą. (...) My poczuliśmy na własnej skórze czym jest produkcja piekarska i cukiernicza. Poczuliśmy, że możemy to robić i możemy przekazać to później swoim uczniom i to jest chyba najważniejsze, że będziecie lepszymi nauczycielami przez ten Projekt – dodaje Pan Przemek.

 

A już wielkimi krokami zbliża się rok 2013. W następnym roku zaplanowaliśmy aż osiem 13-osobowych grup. Także nie czekajcie zbyt długo tylko szybko do nas piszcie. Czekamy na Wasze zgłoszenia. Tylko niestety miejsc już niewiele zostało...

 

Więcej informacji na stronie www.doskonaleniechlebem.pl

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.