Pieczywo, Pieczenie - Informacje i Wiadomości

W terminie 22 – 25 października 2011 na jednych z najnowocześniejszych w Europie terenach targowych, zlokalizowanych tuż przy lotnisku w Stuttgarcie i autostradzie A8 odbędzie się 23-cia edycja najważniejszych targów rzemiosła piekarsko-cukierniczego w Niemczech - Südback.


Targi Südback to najważniejsza impreza wystawiennicza poświęcona rzemiosłu piekarsko-cukierniczemu w Niemczech. Targi koncentrują się na prezentacji sprawdzonych, tradycyjnych produktów, jak również innowacyjnych technik produkcji, nowatorskich maszyn i urządzeń oraz trendów, które będą obowiązywać w branży w nadchodzącym okresie. Südback odwiedzają kompetentni specjaliści ze wszystkich firm związanych z branżą, m.in. z piekarń, cukierni, kawiarni, kafeterii, lodziarni, snack barów, gastronomii, hotelarstwa, sektorów fast-food i żywienia zbiorowego.
Ostatnia – ubiegłoroczna edycja  targów Südback, zakończyła się pełnym sukcesem, dzięki wysokiej jakości oferty przedstawionej przez wystawców i fachowości zwiedzających. Ofertę zaprezentowaną przez blisko 500 wystawców z 16 krajów (w tym firma Jeremy z Polski) obejrzało ponad 30.000 zwiedzających, z czego 80% stanowiły osoby mające wpływ na decyzje inwestycyjne w firmie.


Zakres tematyczny targów obejmuje surowce, półprodukty i dodatki dla piekarnictwa, cukiernictwa i do produkcji lodów, maszyny i urządzenia dla piekarni i cukierni, wyposażenie sklepów i kawiarni, wyroby piekarnicze i cukiernicze, kawę, herbatę oraz branżę wspierania sprzedaży (dekoracje, opakowania, ubiory służbowe, oprogramowanie komputerowe, itd.)


Wymianie wiedzy na temat aktualnych trendów i innowacji w branży służy ciekawy program ramowy towarzyszący targom. W ramach programu ramowego goście targowi mogą uczestniczyć m.in. w Forum Trendów w Piekarnictwie i Forum Trendów w Cukiernictwie. Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się liczne prezentacje i pokazy „na żywo” przygotowane przez Związek Cechów Rzemiosła Piekarskiego Landu Badenia-Wirtembergia i Związek Cechów Rzemiosła Cukierniczego Landu Badenia-Wirtembergia będące partnerami targów Südback.


Targi Südback pragną promować nowatorskie i innowacyjne produkty i koncepcje pojawiające się w branży piekarsko-cukierniczej. Służy temu  konkurs Südback Trend Award, który podczas tegorocznej edycji targów odbędzie się po raz siódmy. Do konkursu można zgłaszać innowacje produktowe w zakresie rozwiązań technicznych, wzornictwa i koncepcji. Innowacje zgłaszanie do konkursu nie mogą funkcjonować na rynku dłużej niż 1 rok, prototypy nie są dopuszczone do konkursu.  W konkursie Südback Trend Award mogą wziąć udział nie tylko firmy niemieckie, ale również zagraniczne (m.in. polskie), które zgłoszą swój produkt do 31 lipca br. (jedna firma może zgłosić tylko jeden produkt). Udział w konkursie jest bezpłatny. Zgłoszone produkty będą oceniane przez fachowe jury m.in. wg kryteriów funkcjonalności, bezpieczeństwa użytkowania, przyjazności dla środowiska, oszczędności oraz jakości innowacyjnej i jakości wykonania. Partnerem konkursu są czasopisma: „Allgemeine Bäcker-Zeitung i BÄKO-magazin.

 

Aneta Kuźmińska Przedstawicielstwo Targów Stuttgarckich w Polsce