Pieczywo, Pieczenie - Informacje i Wiadomości

artykuly spozywcze6 września 2009r w Muzeum Wsi Radomskiej odbędzie się XI Święto Chleba w Radomiu.

Będzie to również I święto ogólnopolskie. Organizatorami tegorocznej imprezy są: Cech Piekarzy w Radomiu, Muzeum Wsi Radomskiej oraz Urząd Miasta w Radomiu.

O wyjątkowości tegorocznej imprezy świadczy fakt, że po raz pierwszy - Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP - pomysłodawca Świąt Chleba w Polsce, postanowiło zorganizować obchody ogólnopolskie i ten niewątpliwy zaszczyt przypadł właśnie naszemu miastu. Przyjmujemy wyróżnienie i traktujemy je jako dowód zaufania. Jest to również docenienie naszej wieloletniej pracy na rzecz branży piekarskiej. Poprzez organizację świąt, poprzez zabawę i kulturę udało się zainteresować ogół społeczeństwa problematyką "chleba powszedniego". Od dłuższego czasu w branży dużo mówi się o potrzebie zorganizowania, ogólnopolskiej reklamy chleba. Dobrym tego początkiem może stać się organizacja ogólnopolskiego święta. Pierwsza piekarska wystawa zorganizowana w 1999r., przez radomskich piekarzy, zgromadziła ok. 500 osób, a w zeszłym roku na jubileuszowym X Święcie Chleba gościliśmy już kilkadziesiąt tys. zwiedzających. Stało się to dzięki pracy wielu ludzi i instytucji; oprócz wymienionych, należy też wspomnieć o Izbie Przemysłowo-Handlowej Ziemi Radomskiej oraz o Izbie Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu. Od samego początku z wielką troską podchodziliśmy do propagowania piekarstwa rzemieślniczego, jednocześnie promując zdrowy sposób odżywiania się. Chleb był, jest i będzie głównym składnikiem naszej diety. Ale nic nie dzieje się samo, żeby tak pozostało musimy się trochę napracować.W tym roku ze względu na szczególny charakter Święta Chleba w Radomiu, chcielibyśmy zaprosić organizatorów z innych miast do wspólnego świętowania pod intrygującym hasłem (wymyślonym przez Henryka Piesiewicza) "chcesz być mądry -jedz chleb".

XI Święto Chleba w Radomiu

I Ogólnopolskie

6 września 2009

Program artystyczny

 

 

Termin: 6 września (niedziela)

 

Miejsce: Muzeum Wsi Radomskiej teren między wiatrakami - duża scena

 

Prezentacja pieczywa na stoiskach miast organizatorów Świąt Chleba

11.00- Msza Święta w intencji rolników i piekarzy (w kościółku na terenie muzeum)

 

Czas trwania imprezy: 12.30-20.15

 

12.30 - 13.30 Powitanie gości, przedstawienie organizatorów, patronów i sponsorów imprezy, rozstrzygnięcie konkursu na "Tradycyjny wieniec dożynkowy"

 

13.30 - 14.45 Koncert zespołu "Hortyna"

 

14.45 - 15.15 Pasowanie na ucznia

 

15.15 - 16.30 Zespół Tańca Ludowego "Warszawa" AWF

 

16.30 - 17.00 Rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu pieczywa Dobry Chleb

 

17.00 - 18.30 Występ zespołu muzyczno-wokalnego "LAWA" z X L.O.

 

18.30 - 20.00 Koncert gwiazdy wieczoru Moniki Brodki

 

20.00 - 20.15 Pożegnanie gości

 

Program piekarzy: Wystawa miast-organizatorów Świąt Chleba w Polsce, ogólnopolski konkurs pieczywa, pokazy kunsztu piekarskiego w "piekarni polowej", pasowanie na ucznia I klasy Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu, konkursy dla publiczności oraz szachy ogrodowe, pedagog dzieci, akcja charytatywna XLO i Hospicjum o.Pio.

 

Program MWR: pokazy młocki cepami i młockarnią, prezentacja pracy zabytkowych maszyn rolniczych, pokazy wypieku podpłomyków, ubijania masła, wyciskania sera, występy kapel ludowych i kataryniarzy, a dla najmłodszych - Certyfikat pradziadka, zabawa polegająca na zdobywaniu umiejętności niezbędnych dawniej w życiu codziennym.www.cechpiekarzy.radom.pl