Technologie – Pieczywo i Cukiernictwo

materiały prasowe

Z jakich powodów poza unikalnym smakiem pieczywa, Polacy decydują się na zakupy wyrobów piekarniczych w małych piekarniach? Nie bez znaczenia jest to, w jaki sposób pieczywo jest klientowi serwowane, a to w dużej mierze zależy od sprzętu i opakowania. Dobry mikser, piec piekarniczo-cukierniczy, a także elementy niezbędne do zrealizowania procesu sprzedaży jak kasy i wagi to jeszcze nie wszystko, co potrzebne jest dla prawidłowej pracy małej piekarni.

 

Automatyzacja kluczem do sukcesu

Miejsce na automatyzację jest już nie tylko w największych zakładach produkcyjnych, ale i tych najmniejszych. Trudno wyobrazić sobie dziś pracę zaplecza piekarniczego bez wysokowydajnej miesiarki do ciasta czy automatycznej krajalnicy.

Cechy idealnej krajalnicy do pieczywa

Krajalnice dostępne u producentów profesjonalnego sprzętu dla piekarnictwa i cukiernictwa można podzielić na:

  • krajalnice półautomatyczne,
  • krajalnice automatyczne,
  • krajalnice samoobsługowe,
  • przemysłowe krajalnice bębnowe,
  • krajalnice taśmowe.

Krajalnice taśmowe to ten typ urządzeń, który dedykowany jest dla firm o dużej produkcji. W ich przypadku bochenki chleba poruszają się na taśmie i bez ingerencji człowieka trafiają pod nóż. Tego typu urządzenia mogą w ciągu godziny pracy ciągłej pokroić od 800 do nawet 1100 bochenków chleba. Krajalnica taśmowa wymaga poza regularnym załadunkiem taśmy, również odpowiedniej ilości miejsca na składowanie pokrojonego chleba. Te najbardziej zaawansowane urządzenie dostępne są razem z mechanizmem do pakowania pokrojonych bochenków, zaś w krajalnicach mamy możliwość regulacji wysokości grzebienia, co sprawia, że każdej wielkości bochenek zostanie tak samo dobrze pokrojony. Tego typu urządzenia, podobnie jak krajalnice bębnowe jednak nie sprawdzą się w małych piekarniach, gdzie w godzinach szczytu może być potrzebnych maksymalnie kilkadziesiąt pokrojonych bochenków chleba.

 

 

krajalnica automatyczna do chleba (ibis.net.pl)

Małe nie znaczy gorsze

Mała krajalnice półautomatyczna lub automatyczna sprawdzi się w niewielkiej piekarni idealnie. W zależności od modelu ilość bochenków na godzinę, jaka wychodzi z takich krajalnic, może wahać się od 150 do 250 sztuk. Zasada działania jest prosta, chleb wkłada się wsadem z góry i wyciąga z przodu, wprost na podajnik, dzięki, któremu można go szybko zapakować. Krajalnice tego typu podają bochenek w całości i to pozwala szybko i ładnie zapakować go dla klienta i wyróżnia piekarnię od spożywczego marketu.

Warto dodać, że krajalnice automatyczne samoobsługowe dostępne są też w formie urządzeń posiadających bogatą gamę zabezpieczeń. Takie krajalnice mogą być obsługiwane przez klienta, czyli osobę bez doświadczenia, która przy użyciu dedykowanej piekarni krajalnicy, mogłaby się skaleczyć.

Alternatywa w postaci sprzętu używanego od producenta

Jeśli mała piekarnia nie może pozwolić sobie na zakup nowej krajalnicy, może za pośrednictwem producenta jak IBIS zakupić urządzenie używane, z pełną historią serwisową i dokumentami zakupu. To może zmniejszyć cenę zakupu o kilka, a czasem kilkadziesiąt procent, a jednocześnie mamy gwarancję najlepszej jakości sprzętu.