Dział dotyczący technologii, procesów, produkcji w piekarniach i cukierniach

Technologie – Pieczywo i Cukiernictwo

smażalnik do pączków

Smażalnice to jedne z podstawowych i najważniejszych urządzeń w branży gastronomicznej. To dzięki nim możliwe jest szybkie i efektywne smażenie dań z zachowaniem ich walorów konsumpcyjnych. Wykorzystuje się je nie tylko do obróbki termicznej produktów wytrawnych, jak mięsa, ryby czy warzywa, ale też do przygotowywania wyrobów cukierniczych. Niezależnie od przeznaczenia nowoczesne modele tych urządzeń pozwalają w krótkim czasie uzyskać idealnie usmażone produkty o obniżonej kaloryczności.

Więcej…

Technologie – Pieczywo i Cukiernictwo

materiały prasowe

Z jakich powodów poza unikalnym smakiem pieczywa, Polacy decydują się na zakupy wyrobów piekarniczych w małych piekarniach? Nie bez znaczenia jest to, w jaki sposób pieczywo jest klientowi serwowane, a to w dużej mierze zależy od sprzętu i opakowania. Dobry mikser, piec piekarniczo-cukierniczy, a także elementy niezbędne do zrealizowania procesu sprzedaży jak kasy i wagi to jeszcze nie wszystko, co potrzebne jest dla prawidłowej pracy małej piekarni.

Więcej…

Technologie – Pieczywo i Cukiernictwo

Dobry piec to absolutna podstawa wyposażenia wielu lokali gastronomicznych oraz firm produkujących wyroby cukiernicze i piekarnicze. Zapach świeżego chleba, ciasta czy drożdżówek skusi niejednego klienta.

Więcej…

Technologie – Pieczywo i Cukiernictwo

Ciasto na pizzę

Produkcja dobrej pizzy, spodów do pizzy czy też bułek "pizza na zimno", w większości polskich piekarń i pizzerii, jest dość kosztowna. Jednym z podstawowych elementów wpływających na jakość gotowego wyrobu, ostateczny smak, wygląd i zapach pizzy jest rodzaj użytego ciasta.

Więcej…

Technologie – Pieczywo i Cukiernictwo

Ze względu na duże obciążenie cieplne i mechaniczne konstrukcja pieca musi być wytrzymała i solidna. W masywnej bryle pieca mieści się system grzejny i roboczy. System grzejny składa się z paleniska i kanałów grzejnych a system roboczy z dużej powierzchni przyjmującej ładunek ciasta zwanej trzonem wypiekowym.

Trzon wypiekowy jest umieszczony w komorze wypiekowej. Obecnie budowane piece mają 3 - 6 komór wypiekowych w obudowie stalowej. Trzony pieca mogą być nieruchome lub ruchome. Jeżeli piec ma trzony nieruchome wówczas nazywa się piecem wrzutowym. Wypiek ciasta powinien się odbywać w atmosferze nawilżonej dlatego do komory wypiekowej doprowadza się wodę która zamienia się w parę. Nadmiar pary wodnej jest odprowadzany na zewnątrz przewodem kominowym lub wyciągowym.

Więcej…

Technologie – Pieczywo i Cukiernictwo

Obecnie budowane piece mają 2-3 komór wypiekowych umieszczonych w obudowie ceramicznej. Ceramiczna obudowa pieca nadaje mu dużą masę i wymaga silnego fundamentu wytrzymującego obciążeniu ponad 100 ton. Jeżeli piec ma trzony nieruchome wówczas nazywa się piecem wrzutowym.

Więcej…

Technologie – Pieczywo i Cukiernictwo

Piece rurowe wyciągowe są to piece w obudowie ceramicznej mający jedną, dwie lub trzy trzony wyciągane a niekiedy jeden z trzonów jest trzonem wrzutowym i znajduje się nad trzonem wyciąganym. Wszystkie te piece są najczęściej opalane węglem i ogrzewane rurkami Perkinsa.

Więcej…

Technologie – Pieczywo i Cukiernictwo

Obrotowe piece wózkowe służą do wypieku bezpośrednio na wózkach rozrostowych obracających się w komorze wypiekowej po zaczepieniu na wieszaku lub umieszczaniu na obracającym się podeście. Piece te są przeznaczone do wypieku różnego rodzaju pieczywa pszennego drobnego i pułcukierniczego.

Więcej…

Technologie – Pieczywo i Cukiernictwo

Dla małych piekarni buduje się nowoczesne piece w obudowie stalowej z wymuszonym obiegiem spalin. Piec P K C - 112/5 ma pięć komór wypiekowych i może być opalany olejem opałowym, gazem za pomocą palnika, prądem elektrycznym za pomocą grzałki oraz węglem za pomocą przystawki węglowej.

Więcej…