Słownik pojęć - branża piekarska
Branża piekarska jest bardzo zróżnicowana, a rodzaje pieczywa niezliczone. W poniższym opracowaniu przedstawiamy krótki opis popularnych pieczyw. Oczywiście aby pieczywo było smaczne to potrzebna jest jeszcze odpowiednia receptura jego wypieku.
Bagietki kojarzą się wielu ludziom z typowo śródziemnomorską sztuką piekarską, choć wymyślił je ponoć austriacki albo, jak twierdzą inni, polski piekarz w Paryżu. Dzisiaj w wielu krajach bagietki są jednym z najbardziej popularnych rodzajów pieczywa. Stąd też mnogość ich kształtów: spiczaste lub zaokrąglone, długie, pękate lub w postaci bułeczek, z nacięciami lub bez.
Dobry chleb tostowy ma równomierne pory i możliwie równomierny kształt
Smakołyki z cienkiego ciasta (filo) przygotowuje się przede wszystkim na Bliskim Wschodzie i w Azji. Na przykład baklawę, typowy słodki przysmak tureckiej kuchni nasączany syropem z miodu, cukru, przypraw i wody różanej. Albo sambosa, pikantne pierożki jedzone w Indiach, Pakistanie, Afganistanie i Persji. Albo sajgonki. Albo chapati. Albo paratha, purie, placki papad z mąki ryżowej i szereg innych przysmaków z baśni tysiąca i jednej nocy.
Croissanty to przysmak znany w wielu krajach ? a oprócz piekarni często spotkać je można również w gastronomii. Sprzedaje i podaje się je w wielu postaciach: nadziewane lub nie, jako mała przekąska lub ogromny rożek, słodkie lub pikantne.
Pizza zrobiła karierę na całym świecie ? i to nie tylko w gastronomii, ale i w domu. Podobnie jak pokrewne jej placki chlebowe pita, naan czy wraps, jest dziś prawdziwym globtroterem i występuje we wszystkich możliwych kształtach i rozmiarach. Na cienkim lub amerykańskim cieście. Delikatna lub rustykalna. I oczywiście nadziana, obłożona lub obsypana wszystkim, na co przyjdzie człowiekowi apetyt.
Przez długi czas sądzono, że przeplatanie ciasta, w szczególności na precle, nie da się zautomatyzować. Zbyt delikatne miały być końcówki pasma ciasta, zbyt trudne wykonanie masywnego, a jednocześnie pulchnego grzbietu.
Rustykalne pieczywo z różnych krajów jest dzisiaj w modzie. Focaccia, ciabatta, bułeczki okrągłe, podłużne czy z ziarenkami znajdują coraz więcej nabywców. Wspólną cechą wszystkich tych gatunków pieczywa jest długie prowadzenie ciasta, przy którym ? oprócz aromatu ? uzyskuje się lepszą konsystencję ciasta i dłuższe zachowanie świeżości pieczywa.