Informacje, Produkty, Porady - Napoje

Wiele osób uważa, że do zaparzenia smacznej, esencjonalnej kawy niezbędny jest drogi ekspres i równie kosztowny młynek. Jak już się pewnie domyślasz – nie ma w tym nawet ziarna prawdy! Oczywiście kawa przygotowana w taki klasyczny sposób będzie smakowała świetnie, jednak istnieją alternatywne metody parzenia, dzięki którym nie musisz inwestować ogromnych pieniędzy w sprzęty, aby cieszyć się doskonale zbilansowanym, aromatycznym naparem.

 

Miłośnicy kawy doskonale wiedzą, o czym mowa, jednak dla tych, którzy nie są jeszcze zaznajomieni z tematem „kawowej alternatywy”, przygotowaliśmy ten artykuł, w którym opowiemy o najpopularniejszych, technikach parzenia. Jeśli znasz temat bardzo dobrze, również możesz zostać z nami, a na pewno dowiesz się czegoś ciekawego lub utrwalisz swoją ekspercką wiedzę. Zapraszamy do lektury!

 

kawa do metod przelewowych

 

Czym jest alternatywa kawowa?

Czytając wstęp artykułu, możesz pomyśleć, że alternatywa kawowa to taki „tańszy zamiennik”. Bardziej przystępne finansowo, budżetowe techniki przygotowywania. Okazuje się jednak, że nie do końca możemy tak to określić. Zgadza się, cena gra tutaj niemałą rolę, jednak coraz więcej renomowanych restauracji i kawiarni wprowadza do swojej oferty kawy, przygotowywane z wykorzystaniem tych niekonwencjonalnych metod. Dzieje się tak ze względu na zwiększającą się świadomość konsumencką, chęć próbowania nowych rzeczy oraz rosnące wymagania miłośników kawy. Nawet palarnie kawy wprowadzają do swojego asortymentu specjalne rodzaje ziaren, wyselekcjonowane po to, aby były jak najlepiej dopasowane do potrzeb zwolenników alternatyw. Jak widzisz, tego typu techniki są coraz bardziej cenione i zyskują specjalne miejsce w świecie kawoszy.

Do najpopularniejszych alternatyw kawowych możemy zaliczyć m.in.:

• Chemex – metoda przygotowywania kawy z wykorzystaniem przepłukanego wodą filtra, który umieszczany jest w tym samym naczyniu, w którym parzona jest kawa. Budowa takiej konstrukcji przypomina klepsydrę. Aby przygotować kawę w Chemexie, potrzebujemy grubo mielonych ziaren w proporcjach ok. 6g na każde 100 ml wody, którą wlewamy okrężnymi ruchami. Zmieloną kawę należy uprzednio przelać wrzątkiem. Pamiętajmy również o tym, że cały proces nie powinien przekraczać czterech minut.

• AeroPress – urządzenie składa się z dwóch cylindrów, z których jeden zakończony jest gumowym tłokiem, sitko, miarkę, lejek oraz papierowe filtry. Aby przygotować napar, należy ustawić na kubku cylinder zakończony sitkiem i filtrem, a następnie nasypać do niego średnio zmielone ziarna, zalać wodą i docisnąć drugim cylindrem.

• Kawiarka – chyba najpopularniejsza alternatywna metoda parzenia kawy, do której wykorzystuje się ziarna dedykowane pod espresso. Aby przygotować kawę w kawiarce, należy wsypać ziarna do lejka oraz wlać wodę do dolnego zbiorniczka. Podczas podgrzewania zamieni się ona w parę i wypchnie gorącą wodę do lejka z sitkiem. Przygotowanie naparu tą metodą wymaga wprawy, ale jeśli już „zaprzyjaźnisz się” z urządzeniem, będziesz mógł eksperymentować z grubością mielenia, aby odnaleźć swój ulubiony smak.

• French Press – wysoki pojemnik wyposażony w specjalny tłok, zakończony sitkiem. Aby przygotować napój, wystarczy zalać wodą zmielone ziarna, a następnie pomieszać i zostawić na pół minuty. W kolejnym kroku powinniśmy wlać pozostałą część wody i kilkukrotnie zamieszać. Następnie powinniśmy nałożyć pokrywę i odczekać ok. 4 minuty. Po tym czasie można zdjąć pokrywę i zebrać osad, dzięki czemu uzyskamy klarowniejszy napar. Ostatnim krokiem jest przyciśnięcie tłoku do samego końca i przelanie uzyskanego napoju do filiżanek.

Palarnie kawy – czyli gdzie kupić ziarna do alternatywnych metod parzenia?

Palarnie kawy takie jak https://coffeeandsons.pl/ oferują szeroki wybór ziaren, przeznaczonych do konkretnych rodzajów naparów, a także dedykowane dla konkretnych metod. Coraz częściej palarnie kawy proponują specjalne mieszkanki, wyselekcjonowane z myślą o metodach alternatywnych, dzięki czemu wybór jest naprawdę duży.