Informacje, Produkty, Porady - Napoje

smak kawy

Za co w głównej mierze cenimy kawę? Najbardziej liczą się dla nas jej wszechstronne właściwości. Filiżanka tego napoju redukuje stres, niweluje odczucie zmęczenia, poprawia nastrój oraz koncentrację. Zawarta w niej kofeina sprzyja także odchudzaniu. Więc jak tu nie kochać kawy? Jednak czy pijąc kilka filiżanek dziennie, potrafimy skupić się na głębi jej smaku i odkryć aromaty, które skrywa kawowa głębia? Tym bardziej że poszczególne gatunki oraz sposoby przyrządzenia tego napoju sprawiają, iż nawet przed swoimi największymi miłośnikami skrywa ona pewne tajemnice. Jakie czynniki mogą wpływać na smak tego napoju? O tym przeczytasz poniżej.

 

Co wpływa na smak kawy?

Wśród czynników, które w największym stopniu wpływają na charakter kawy oraz jej walory smakowe, ogromną rolę odgrywają okoliczności przyrody. W tym kontekście trzeba zwrócić uwagę na tak zwany terroir, czyli kombinację warunków dotyczących klimatu oraz ukształtowania terenu, na którym znajdują się uprawy. Co ciekawe, aspekt ten liczy się nie tylko względem kawy, ale i innych produktów spożywczych, na przykład wina, czy serów.

W pierwszej kolejności trzeba uwzględnić miejsce pochodzenia danego gatunku. W związku z tym kawa rosnąca na plantacjach w Ameryce Południowej i Środkowej będzie smakowała zupełnie inaczej niż ta uprawiana w Kenii, czy Etiopii. Warunki upraw również odgrywają w tym zakresie niebagatelną rolę. Najczęściej można spotkać się ze stwierdzeniem, iż najpełniejszą głębię aromatu skrywają w sobie kawy pochodzące z plantacji ulokowanych wysoko w górach – im większa wysokość nad poziomem morza, tym lepsze walory smakowe i zapachowe ziaren. Oprócz tego ważne jest nasłonecznienie plantacji oraz żyzność gleby oraz jej skład mineralny.

Indywidualne cechy poszczególnych gatunków kaw warunkują także czynniki pogodowe: średnia temperatura powietrza, wilgotność, czy częstotliwość oraz rodzaj opadów atmosferycznych.

Jak sposób przygotowania kawy rzutuje na jej smak?

Bardzo często możesz spotkać się z sytuacją, że ten sam rodzaj kawy smakuje zupełnie inaczej w różnych kawiarniach. Idąc tym tropem, niekiedy smak cappuccino serwowanego przez Twoją ciocię jest zupełnie inny od tego, który swoim domowym ekspresem przygotowuje Twoja przyjaciółka. Skąd takie rozbieżności? Wszystko sprowadza się do tego, że sposób zaparzania kawy bezpośrednio przekłada się na jej walory smakowe. Kluczowe znaczenie w tym kontekście mają:

 • jakość i temperatura wody,
 • ilość wykorzystanej kawy i wody,
 • stopień wypalenia kawy,
 • sposób przechowywania ziaren,
 • wybrany gatunek kawy,
 • stopień zmielenia ziaren,
 • sposób parzenia naparu,
 • zapach ziaren,
 • kondycja ekspresu do kawy,
 • ilość dodanego mleka,
 • walory smakowe dodatków do kawy, takich jak np. cukier, kakao, czy cynamon.

Profil sensoryczny kawy – co to takiego?

Świadoma degustacja kawy pozwala odkryć dużo więcej niż szybkie wypicie całej filiżanki tego napoju. To doznanie, które daje możliwość zapoznania się z profilem sensorycznym kawy. Takim mianem określa się wykres stanowiący graficzne zobrazowanie najważniejszych cech typowych dla danego rodzaju aromatycznego naparu. Szczegółowa analiza uwarunkowań takich jak: konsystencja i czystość napoju, jego słodycz oraz kwasowość, wyrazistość kawowego aromatu, jak i posmak pozostający w ustach po jego spożyciu, pozwala nakierować ludzkie zmysły na szczegółowe opisanie odczuwanych przez nas doznań i emocji. Skupiając się na tej czynności, można jednoznacznie stwierdzić, czy wszystkie te czynniki są ze sobą spójne.

To także idealna okazja do zdefiniowania tego, co skryte w filiżance kawy. Aromaty karmelizowane, roślinne, żywiczne, czekoladowe, czy orzechowe – każdy z nich możesz wyczuć, jeśli tylko pozwolisz swoim kubkom smakowym działać na najwyższych obrotach.

Czynniki wpływające na smak kawy - podsumowanie

Kawy do ekspresu na stronie swiatekspresow.pl kupisz w atrakcyjnej cenie. Znajdziesz tam wysokiej jakości kawę ziarnistą oraz mieloną. Zarówno taką, która nadaje się do kawiarek, jak i tą dedykowaną ekspresom różnego typu – przelewowym, kolbowym, ciśnieniowym, czy automatycznym. Taki wybór pozwoli Ci pobudzić wszystkie zmysły, a co za tym idzie odkryć zupełnie nowe oblicze Twojego ulubionego napoju.

Źródło zdjęć: freepik.com