Informacje, Produkty, Porady - Napoje

butelki filtrujące

Butelki filtrujące to rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników. Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią ciepłe dni, kiedy chętniej sięgamy po wodę. Dzięki urządzeniom filtrującym, dbanie o odpowiednie nawodnienie to nie tylko troska o własne zdrowie i przysługa, jaką robimy sami sobie, ale również ukłon w stronę czystego środowiska. Zobacz, na czym polega funkcjonowanie butelek oraz dzbanków filtrujących i przekonaj się, że ekologiczne rozwiązania się opłacają.

W jakim celu stosuje się filtrację wody?

Korzystanie z butelek posiadających wymienne filtry do wody pozwala uniknąć konieczności ciągłego kupowania plastikowych opakowań i daje możliwość spożywania wody kranowej. Obecnie, woda płynąca w rurach wodociągowych jest uzdatniana, ale nie oznacza to, że nie zawiera elementów, których nie powinniśmy spożywać. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim chlor, bardzo drobne cząsteczki piasku lub fragmenty wewnętrznej struktury systemu wodociągowego (rdza, metal).

Aby uniknąć spożywania szkodliwych substancji, powinniśmy wyposażyć się w odpowiednie urządzenie. W praktyce najczęściej stosuje się dzbanki i butelki filtrujące. Dzięki nim woda staje się zdatna do picia i bezpieczna dla zdrowia. Filtrowanie skutecznie zapobiega także gromadzeniu się kamienia podczas gotowania wody w czajniku.

 

Jak działają urządzenia filtrujące?

Zasada działania butelki i dzbanka jest taka sama. Można przyjąć, że butelka stanowi mobilną i bardziej poręczną wersję większego pojemnika. Filtracja odbywa się za pomocą wymiennego filtra węglowego, którego zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie.

Powierzchnia filtra jest naładowania dodatnimi ładunkami, które przyciągają do siebie jony ujemne. Takie oczyszczenie pozwala zatrzymać np. chlor i osad wapienny, ale przepuszcza wapń i magnez. Dodatkową zaletą filtracji jest poprawa zapachu i smaku wody pitnej.

Filtracja wody w butelce i dzbanku ma charakter pasywny. Oznacza to, że do oczyszczenia dochodzi bezpośrednio przed wypiciem wody, kiedy woda przepływa przez filtr węglowy. Pozwala to nie tylko na wydłużenie żywotności filtra, ale sprawia, że wystarczy wlać wodę do butelki w dowolnym punkcie dostępu do sieci wodociągowej.

Kiedy należy wymienić filtr w butelce i dzbanku?

Większość dzbanków jest wyposażona we wskaźnik stanu filtra, co pozwala na bieżąco kontrolować stopień jego zużycia. Niestety w butelkach producenci rzadko stosują takie rozwiązanie. Można przyjąć, że mniejsze filtry należy wymieniać raz lub dwa razy w miesiącu. Wiele jednak zależy od intensywności i częstotliwości filtracji, jakości wkładu oraz poziomu twardości wody. Dla przykładu, filtry Dafi do butelek wyróżniają się wydajnością około 150 litrów. W większych filtrach do dzbanka Dafi, w zależności od modelu możemy liczyć nawet na 200 litrów przefiltrowanej wody.

Jaką butelkę filtrującą wybrać?

Wybierając butelkę filtrującą, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mają duży wpływ na ostateczne wrażenia i wygodę korzystania.

Przede wszystkim, korek powinien być na tyle szczelny, aby umożliwiał używanie butelki podczas uprawiania aktywności fizycznej. Niska waga oraz wykorzystanie laboratoryjnie przebadanego filtra węglowego oznaczają dla konsumentów wygodę i wysoką jakość. Poszczególni producenci stosują dedykowane rozwiązania, mające zwiększyć komfort użytkowania. W butelkach filtrujących Dafi znajdziemy datownik lub kody QR łączące się z kalendarzem w naszym telefonie, co nie pozwoli zapomnieć o wymianie filtra, a także specjalnie uformowany ustnik, który zapobiega przypadkowemu rozlaniu zawartości.

 

Czy kupno butelki filtrującej się opłaca?

Wbrew pozorom, zakup butelki filtrującej jest tańszy niż kupowanie wody butelkowanej. Oczywiście na początku musimy nabyć samo urządzenie, ale później wystarczy, że co kilka tygodni będziemy wymieniali filtr na nowy. Warto szukać w internecie gotowych zestawów takich jak ten, które składają się z butelki, zestawu filtrów oraz wymiennych nakrętek. W ten sposób możemy znaleźć opłacalne rabaty i promocje i zapomnieć o konieczności uzupełniania zapasów na kilka miesięcy.

Domowa filtracja wody to tańsze i prostsze rozwiązanie, niż dźwiganie zgrzewek plastikowych opakowań. Dzięki efektywnemu działaniu filtrów węglowych możemy cieszyć się czystą wodą na co dzień, gdziekolwiek się znajdujemy. Jest to także postępowanie proekologiczne, ponieważ w ten sposób zapobiegamy gromadzeniu się w środowisku naturalnym plastiku, który będzie rozkładał się przez następne kilkaset lat.

Butelki filtrujące to praktyczne rozwiązanie dla osób aktywnych, które zabierają ze sobą zapas wody na jogging, zajęcia jogi lub rower. Dzięki wygodnej i lekkiej butelce możemy zapomnieć o szukaniu otwartego sklepu. Pojemność bidonów waha się od 0,3 l do nawet 1 l, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeżeli chcemy zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie, warto postawić na urządzenia filtrujące. Zarówno dzbanek filtrujący, jak i butelka przydają się na co dzień i pozwalają cieszyć się zdrową i bezpieczną wodą wszędzie tam, dokąd się udajemy. Szukając rozwiązania dla siebie, wybieraj sprawdzonych sprzedawców, jak np. Filtrosfera.pl. Dzięki temu wiesz, że zakupiony produkt jest najwyższej jakości.