Informacje, Produkty, Porady - Napoje

Ślub i wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowania do tego wyjątkowego dnia zajmują przyszłej Młodej Parze mnóstwo czasu. Na liście weselnych spraw do załatwienia znajduje się między innymi wybranie menu i alkoholu. Czasy, gdy na przyjęciu weselnym podawana była wyłącznie wódka odeszły do przeszłości. Teraz goście weselni mają do wyboru najczęściej kilka rodzajów alkoholi. Do tych, które są wybierane naprawdę bardzo często należy wino.

Jakie wino kupić?

Wszystko zależy od tego czy wino ma być jedynym trunkiem na przyjęciu weselnym, czy też oprócz niego na stołach znajdą się także inne alkohole. W pierwszym przypadku koniecznie trzeba pamiętać o wybraniu wina, które sprawdzi się jako aperitif. Preferencje smakowe gości weselnych są bardzo różne. Wydaje nam się, że dobrze w roli aperitifu wypadną pełne świeżości wina włoskie lub musujące wina niemieckie. Białe lub różowe wina musujące sprawdzą się na powitalny toast. Wybór wina można dopasować do pory roku, w której odbywa się wesele. Lekkie wina ze szczepu Sauvignon Blanc to świetny wybór na przyjęcie weselne podczas letnich miesięcy. Wina ze szczepu Chardonnay są idealne na wesele z zimie. Latem najchętniej goście gustują w dobrze schłodzonych winach białych, zimą – w czerwonych. Wina ze szczepu Chardonnay najczęściej smakują wszystkim, pasują też do wielu dań podawanych w trakcie przyjęcia. Gdy dobieranie wina do potraw nie jest naszą mocną stroną, warto skorzystać z pomocy sommeliera. Dobrane przez niego wina będą idealnie komponować się z daniami. Wybierając wino na wesele warto pamiętać o gustach gości. Większość z nas nie lubi smaku win wytrawnych. Dlatego warto pójść na kompromis i wybrać wina półwytrawne. Do tego, jeśli wybierzemy białe wino półwytrawne, można je będzie podać do większości dań. Idealny wybór win na każde wesele znajdziemy na Faktoriawinalacarte.pl.

 

Kolejność podawania wina

Obowiązują tutaj dość ścisłe reguły. Warto więc zapamiętać, że w pierwszej kolejności podawane są wina wytrawne białe, różowe, a na końcu czerwone. Po winach czerwonych podaje się wina wzmacniane. Zwieńczeniem przyjęcie powinny być wina słodkie lub półsłodkie.

Na tradycyjnym polskim weselu nigdy nie mogło zabraknąć alkoholu. Nasze upodobania jednak zmieniają się, zamiast wódki coraz częściej wybierane jest wino. Na przyjęciu weselnym jest jednym trunkiem albo dodatkowym. Niezależnie jaką opcja zostanie wybrana, o jednej rzeczy nie można zapomnieć: wino musi mieć odpowiednią temperaturę. Gdy o tym zapomnimy, nawet wino z najwyższej półki może okazać się nie do wypicia.