Informacje, Produkty, Porady - Napoje
Sklepowe półki uginają się od ciężaru wód mineralnych, które różnią się od siebie nie tylko etykietą, ale przede wszystkim składem chemicznym i stopniem zmineralizowania. Żeby wodę uznać za mineralną musi ona zawierać przynajmniej 1g/dm3 jonów. Co istotne, do wody tej można dodać naturalne gazy – dwutlenek węgla lub siarkowodór.
W Polsce woda mineralna jest wykorzystywana już od początku XIX stulecia. Już wtedy, obowiązywały ścisłe wymogi sanitarne, a za wodę mineralną można było uznawać wyłącznie wodę, zawierającą bardzo dużą ilość składników mineralnych.
W sklepach dostępne są dwa podstawowe rodzaje wód pitnych: mineralne i źródlane. Jednym z wyznaczników wody mineralnej jest jej cena, bowiem zwykle (chociaż nie jest to reguła) jest ona droższa od wody źródlanej. Jednakże podstawową różnicą pomiędzy nimi jest to, że woda źródlana niewiele różni się właściwościami i składem chemicznym od wody z kranu. Natomiast woda mineralna zawiera wiele drogocennych substancji mineralnych, które posiadają liczne właściwości zdrowotne.
Kolejnym wyznacznikiem wody mineralnej jest źródło jej pochodzenia. Zwykle wydobywa się ją ze złóż podziemnych, które są odseparowane naturalną warstwą od zanieczyszczeń środowiskowych. Woda mineralna oznacza się pierwotną czystością i naturalnym bogactwem składników naturalnych. Ostatnią różnicą pomiędzy wodą mineralną a źródlaną jest smak. Pierwsza z wymienionych typów wód charakteryzuje się wyrazistym smakiem, natomiast woda źródlana często nie różni się smakiem od „kranówki”.
Najpopularniejszym podziałem wody mineralnej jest klasyfikacja, uwzględniająca stopień zmineralizowania wody. Dlatego też wybór najlepszej wody mineralnej jest niekiedy bardzo trudny, zwłaszcza, gdy nie wiemy, jaki jej typ wybrać. Wyróżnia się:
Natomiast ze względu na skład chemiczny można wymienić, m.in.: wodę krzemową, kwasowęglową, fluorkową, borową, manganową i siarczkową.
Najlepsza woda mineralna powinna być bogata w sole mineralne, które mają właściwości zbawienne dla naszego organizmu. Dostarczając, cenne mikro- i makroelementy, woda mineralna poprawia pracę mózgu, zapobiega otyłości i chorobom układu krwionośnego. Wśród szczególnych składników wody mineralnej, można wymienić, m.in.:
· kation sodowy, który wspiera gospodarkę wodną i kwasowo-zasadową organizmu, a także reguluje pracę układu nerwowego.