Informacje, Produkty, Porady - Napoje

Sklepowe półki uginają się od ciężaru wód mineralnych, które różnią się od siebie nie tylko etykietą, ale przede wszystkim składem chemicznym i stopniem zmineralizowania. Żeby wodę uznać za mineralną musi ona zawierać przynajmniej 1g/dm3 jonów. Co istotne, do wody tej można dodać naturalne gazy – dwutlenek węgla lub siarkowodór.

Jakie składniki powinna zawierać woda mineralna? Jak wybrać najlepszą wodę mineralną?

W Polsce woda mineralna jest wykorzystywana już od początku XIX stulecia. Już wtedy, obowiązywały ścisłe wymogi sanitarne, a za wodę mineralną można było uznawać wyłącznie wodę, zawierającą bardzo dużą ilość składników mineralnych.

Czym odróżnia się woda mineralna od wody źródlanej?

W sklepach dostępne są dwa podstawowe rodzaje wód pitnych: mineralne i źródlane. Jednym z wyznaczników wody mineralnej jest jej cena, bowiem zwykle (chociaż nie jest to reguła) jest ona droższa od wody źródlanej. Jednakże podstawową różnicą pomiędzy nimi jest to, że woda źródlana niewiele różni się właściwościami i składem chemicznym od wody z kranu. Natomiast woda mineralna zawiera wiele drogocennych substancji mineralnych, które posiadają liczne właściwości zdrowotne.

Kolejnym wyznacznikiem wody mineralnej jest źródło jej pochodzenia. Zwykle wydobywa się ją ze złóż podziemnych, które są odseparowane naturalną warstwą od zanieczyszczeń środowiskowych. Woda mineralna oznacza się pierwotną czystością i naturalnym bogactwem składników naturalnych. Ostatnią różnicą pomiędzy wodą mineralną a źródlaną jest smak. Pierwsza z wymienionych typów wód charakteryzuje się wyrazistym smakiem, natomiast woda źródlana często nie różni się smakiem od „kranówki”.

Rodzaje wody mineralnej

Najpopularniejszym podziałem wody mineralnej jest klasyfikacja, uwzględniająca stopień zmineralizowania wody. Dlatego też wybór najlepszej wody mineralnej jest niekiedy bardzo trudny, zwłaszcza, gdy nie wiemy, jaki jej typ wybrać. Wyróżnia się:

  • wodę niskozmineralizowaną (zawartość soli mineralnych: od 500 mg/dm3),
  • wodę średniozmineralizowaną (zawartość soli mineralnych: od 501-1500 mg/dm3),
  • wodę wysokozmineralizowaną (zawartość soli mineralnych: powyżej 1500 mg/dm3).

Natomiast ze względu na skład chemiczny można wymienić, m.in.: wodę krzemową, kwasowęglową, fluorkową, borową, manganową i siarczkową.

Składniki wody mineralnej

Najlepsza woda mineralna powinna być bogata w sole mineralne, które mają właściwości zbawienne dla naszego organizmu. Dostarczając, cenne mikro- i makroelementy, woda mineralna poprawia pracę mózgu, zapobiega otyłości i chorobom układu krwionośnego. Wśród szczególnych składników wody mineralnej, można wymienić, m.in.:

  • anion chlorowy, który realnie oddziałuje na odczyn kwasowości krwi, a także wpływa na gospodarkę wodną i elektrolitową organizmu. Jest on także substancją, regulującą funkcjonowanie układu pokarmowego,
  • anion siarczanowy, wykazujący zbawienny wpływ na kondycję naszych włosów, skóry i paznokci. Ponadto usprawnia on pracę układu krwionośnego i immunologicznego,
  • anion wodorowęglanowy, który pozytywnie wpływa na pracę serca oraz poziom aktywności zwojów mózgowych. Ponadto bierze on udział w procesie kostnienia oraz syntezie cukrów, białek i tłuszczów,
  • kation potasowy, który oddziałuje na pracę układu nerwowego i krwionośnego. Przeciwdziała nadciśnieniu, a także jest składnikiem, wspomagającym proces odchudzania,
  • kation wapniowy, który pozytywnie wpływa na układ nerwowy, a także stan kości, w tym również zębów,

· kation sodowy, który wspiera gospodarkę wodną i kwasowo-zasadową organizmu, a także reguluje pracę układu nerwowego.