Informacje, Produkty, Porady - Napoje

Żyjemy w czasach, kiedy wszystko musi być na już. Wykonując setki zajęć każdego dnia, coraz trudniej jest nam przystanąć nad czymś na dłuższą chwilę, aby przygotować to z większą pieczołowitością. Oczekujemy od życia szybkich zarobków, szybkich powrotów do domu po pracy, szybkich posiłków. Przyspieszenie jakie nas dopadło nie ominęło również miłośników kawy.

Można mieć wątpliwości, czy ten ciągły pośpiech doprowadzi nas do pozytywnych efektów. Wielokrotnie powtarza się, że ludzie powinni nieco zwolnić, pozwalając sobie na wzięcie głębszego oddechu. Co jednak poradzić, gdy wszyscy uczestniczymy w wyścigu, z którego wypadamy za każdym razem, gdy próbujemy się zatrzymać na moment? Stąd popularność wszystkich przedmiotów czy gadżetów, których celem jest sprawienie, że codzienne czynności będą nas kosztować coraz mniej czasu.

Kawa – szybka czy dobra?

Z kawą jest trochę jak z jedną z tych potraw, które przygotowywane były przez nasze babcie. Można w teorii gotować je szybko, byle tylko móc zapchać nasze żołądki, ale to długie godziny spędzane w kuchni i całe wkładane w proces gotowania serce sprawia, że na obiady do naszych seniorek chodzimy jak na najbardziej wystawne uczty. Podobnie rzecz się ma w przypadku parzenia kawy. Zdaniem prawdziwych kawoszy, proces ten musi trwać, w przygotowywanie naparu zaś włożone ma być maksymalnie dużo skupienia. Jak pogodzić to jednak z czasami „instant”, w których przyszło nam żyć?

Ludzie od długiego czasu szukali odpowiedzi na to pytanie. Niektórzy przerzucili się na kawy rozpuszczalne, których przygotowanie trwa kilka sekund, a których popularność łamie serca prawdziwych smakoszy brunatnego trunku. Inni korzystają z kapsułkowych ekspresów, w których to również efekt jest natychmiastowy, jednak kawowym purystom może kojarzyć się co najwyżej z przygotowaniem zupki chińskiej zamiast pełnowartościowego posiłku. Alternatywą były jednak kawy parzone tradycyjnie, przy których sam czas przygotowany na zmielenie ziaren zajmował tyle ile opróżnienie przynajmniej połowy kubka osobie pijącej wspomnianą kawę rozpuszczalną. A co, gdyby jednak połączyć szybkość ze smakiem i naturalnym aromatem świeżo zmielonej kawy?

Ekspresy dla wymagających i będących w biegu

Odpowiedzą na te niezwykle wysokie wymagania okazały się być ekspresy, które potrafią w szybkim czasie przygotować świeżo zmieloną kawę (ale również świeże mleko). Reprezentantów tego typu nurtu wśród ekspresów do kawy jest z pewnością seria Saeco Aulika, w szczególności zaś jeden z nowszych modeli z tejże serii czyli ekspres Saeco Top High Speed Cappuccino. Czemu warto o nim wspomnieć w tym miejscu?

Powodów jest przynajmniej kilka. Wspomniana już szybkość sprawia, że możliwe jest przygotowanie kilku kaw w bardzo krótkim czasie. Jak istotne jest to w dzisiejszych czasach omówione zostało wyżej, dość powiedzieć jednak, że jest to cecha szczególnie istotna z punktu widzenia pracodawców, którzy w przeciwieństwie do swoich podwładnych raczej nie lubią przedłużających się przerw kawowych w swoim biurze. Odpowiednio dobrany ekspres potrafi skrócić czas, podczas którego podwładni mają pretekst, by przebywać w kuchni czy pokoju socjalnym. Jednym słowem – wydajność, wydajność i jeszcze raz wydajność.


Inna sprawa, to różnorodność serwowanych kaw. Tyczy się to w szczególności kaw typu cappuccino – jak wiele prostsze byłoby przygotowywanie tego typu mlecznych rarytasów, gdyby można było tego dokonać za pomocą jednego guzika. A jeśli jeszcze ktoś sprawiłby, że konieczność czyszczenia systemu do cappuccino byłaby ograniczona do minimum, to niejeden smakosz kawy doprowadzony byłby do zachwytu.


Faktem jest, że wspomniany wyżej ekspres przewidziany jest głównie do miejsc, gdzie tych kaw wykonywanych jest dużo. Niekoniecznie więc postawimy go w swojej kawalerce, natomiast w firmie, biurze, czy też małej gastronomii tego typu rozwiązania potrafią zrobić niewątpliwą różnicę. Wykonanie około osiemdziesięciu kaw dziennie, przy systemie idealnie spieniającym mleko robi naprawdę duże wrażenie. A wszystko w imię rozpędzonych czasów, w których przyszło nam żyć.