Informacje, Produkty, Porady - Napoje

Uwielbiamy jej aromat unoszący się w powietrzu oraz smak, który budzi do życia od pierwszego łyka. Niewątpliwie kawa to nie tylko napój, ale rytuał, który uwielbiają prawie wszystkie narodowości świata. Czy jednak zastanawiamy się, jakie właściwości posiada kawa i czy rzeczywiście jest zdrowa dla naszego organizmu? Jak w praktyce wyglądają mity, o których nieustannie mówi się w mediach?

Kawa a serce

Jednym z najczęściej słyszanych zarzutów wobec picia kawy jest oczywiście jej negatywny wpływ na stan naszego serca i ciśnienia tętniczego. Osoby, które chorują na nadciśnienie rzeczywiście z picia kawy powinny zrezygnować. To naturalne, w końcu kawa ma za zadanie pobudzać nasz organizm i sprawiać, by krew szybciej krążyła, a zarazem podniosło nam się ciśnienie. Dlatego jest niezastąpiona w pochmurne dni, kiedy powieki same opadają nam podczas pracy. Co jednak z tym sercem? Okazuje się, że to, co często słyszymy na ten temat w mediach, to mit! Nie ma on żadnego potwierdzenia w badaniach naukowych, a wręcz został obalony przez uczonych, którzy udowodnili, że picie kawy nie ma żadnego wpływu na niemiarowość serca ani występowanie udarów mózgu. Zatem kawę można pić, trzeba tylko uważać, żeby nie przesadzić!

Kawa a kofeina

Czarny napój często zakrapiany mniejszą lub większą ilością mleka to najpopularniejsze źródło kofeiny. Jest to substancja, której działanie poznał każdy, kto choć raz wypił filiżankę kawy lub… napój energetyczny. Pobudzenie, które występuje po spożyciu napoju z kofeiną, jest często na wagę złota. Szczególnie wtedy, gdy zmagamy się z trudnym zadaniem albo długą nauką. Stąd też biorą się przypadki, o których głośno w środkach masowego przekazu, że ktoś przesadził ze spożyciem kofeiny i jego serce nie wytrzymało. Faktycznie należy pamiętać o tym, że nawet mała dawka kofeiny (np. filiżanka espresso) to substancja o przedłużonym działaniu. Taka doza utrzyma nas w stanie pobudzenia nawet 12 godzin! To dlatego zaleca się picie kawy głównie rano. Nigdy nie łączmy więc kawy z napojem energetycznym czy batonikiem, w których również często pojawia się sławetna kofeina.

Kawa a zalety jej picia

Poza wspomnianym wcześniej, boskim aromatem oraz zachwycającym smakiem, dobra kawa ma jeszcze wiele innych, bardzo korzystnych dla naszego organizmu zalet. Wiadomo, że poprawia koncentrację, ale czy mieliśmy świadomość, że pozytywnie wpływa również na stan naszej pamięci krótkotrwałej? Potwierdzone naukowo są również korzyści z picia kawy dla naszego układu trawiennego, a dokładniej dla naszej wątroby oraz jelit. Nie od dziś wiadomo, że po wypiciu kawy metabolizm przyspiesza! Więcej o zaletach picia kawy oraz jej historii przeczytacie tutaj – http://www.aktywnestrefy.pl/kawa-pic-czy-nie-pic/

Przez lata obrastała w mity i legendy, jednak żaden z nich nie odstraszył jej zagorzałych fanów. Bez kawy trudno jest żyć i całe szczęście, że mamy dziś świadomość jej zalet!

Artykuł przygotowany przez redakcję: http://www.aktywnestrefy.pl/