Informacje, Produkty, Porady - Napoje

Aromatyczna kawa o poranku to dla wielu osób idealny początek dnia. Powinna nie tylko pobudzać, ale również dobrze smakować. Dawniej najbardziej popularnym sposobem parzenia było zalewanie zmielonych ziaren wrzątkiem. Dzisiaj już się od tego odchodzi, a kawa z ekspresu zyskała sobie pokaźne grono zwolenników.

Co do wyboru?

Ekspresy przelewowe są bardzo łatwe w użyciu, a ponadto jednorazowo można przygotować kilka filiżanek kawy. Zazwyczaj składają się z pojemnika na kawę, dzbanka wykonanego ze szkła żaroodpornego – w niektórych modelach naczynie to zostało zastąpione termosem, aby napar dłużej pozostał gorący – a także filtra i płyty grzewczej. Samo parzenie polega na włożeniu papierowego filtra, wsypaniu kawy i zalaniu wodą. Tego typu ekspresy są tańsze, ale nie mają zbyt wiele funkcji, dlatego osoby oczekujące nieco więcej powinny poszukać ekspresu ciśnieniowego. Urządzenia te pozwolą przygotować w domu zarówno delikatne cappuccino, łagodne latte, jak i mocne espresso. Są one wyposażone w specjalną dyszę do spieniania mleka, a niektóre modele mają również wbudowany młynek do kawy. Inne rozwiązanie to wybór modelu na kapsułki - Dolce Gusto jest jednym z wiodących producentów ekspresów do kawy tego typu, a cena takiego sprzętu nie jest wcale wysoka. Za pomocą porównywarki idealo.pl można znaleźć urządzenie za mniej niż 200zł, dzięki któremu cieszyć się będziemy aromatycznym napojem każdego dnia.

 

Na co zwrócić uwagę?

Sposób parzenia kawy i funkcje oferowane przez konkretny model z pewnością należą do najbardziej istotnych kryteriów, jakimi należy kierować się podczas kupowania ekspresu. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Na pewno moc urządzenia – im większa, tym krócej trzeba będzie czekać na aromatyczny napój. Oprócz tego istotnym parametrem jest ciśnienie ekspresu. Modele wysokociśnieniowe (9 barów i więcej) umożliwiają znacznie szybsze przygotowanie kawy, a sporządzony napój jest zdrowszy.

Mogłoby się wydawać, że im większe pojemniki na kawę i wodę tym lepiej, bo rzadziej trzeba będzie je uzupełniać. Należy jednak pamiętać, że pozostawiona na długo kawa straci swoje walory smakowe, a i woda po pewnym czasie nie będzie nadawała się do użytku. Dlatego podczas zakupów należy zastanowić się jak dużo kawy zechcemy przygotować jednorazowo i na tej podstawie wybrać wielkość ekspresu.

 

Podsumowanie

Osobom, które rzadko piją kawę, ale chciałyby się cieszyć jej aromatem wystarczy ekspres przelewowy albo niskociśnieniowy. W przypadku prawdziwych smakoszy małej czarnej zdecydowanie lepszym wyborem będzie model wysokociśnieniowy. Jeśli wysiłek w przyrządzenie kawy chcemy ograniczyć do minimum, warto poszukać wśród ekspresów na kapsułki. Oprócz tego uwagę należy zwrócić na wielkość pojemników – im więcej osób chętnych na aromatyczny napój, tym powinny być większe. Nie ma sensu kupować urządzenia zbyt dużego, jeśli nie wykorzystamy jego możliwości. Biorąc pod uwagę wymienione wyżej kwestie z pewnością każdy znajdzie odpowiedni ekspres, który odpowiadać będzie jego potrzebom.