Informacje, Produkty, Porady - Napoje

Ziarna kawy

Kawa ziarnista to napój uwielbiany przez miliony ludzi na całym świecie. Jej niepowtarzalny smak, zapach, aromat sprawiają, iż nie można pomylić jej z żadnym innym napojem. Warto poznać historię oraz pochodzenie tego klasycznego rodzaju kawy.

Kawa ziarnista w Europie

Kawa ziarnista pojawiła się na kontynencie europejskim w XVII wieku i największym zainteresowanie cieszyła się początkowo w takich metropoliach jak Londyn, Hamburg i Amsterdam. Niedługo później dotarła także z Turcji do Polski, jednak przez pewien okres była traktowana z dużą dozą nieufności – panowała powszechna opinia, iż jest to napój szkodliwy dla zdrowia, a radykalni chrześcijanie uważali nawet, iż napar z kawy to napój szatański. Dobra sława kawy rozpoczęła się dopiero w momencie, gdy zasmakował się w niej papież Klemens VIII oraz takie historyczne postacie jak Jan III Sobieski czy Bohdan Chmielnicki.

Rosnąca popularność kawy sprawiła, iż zaczęto się zastanawiać, w jaki sposób można by urozmaicić jej smak. Wtedy też zaczęto dodawać do niej takie dodatki jak mleko, cukier, śmietana, cynamon, kardamon czy też sól. W karczmach natomiast często podawano ją z alkoholem, przez co przypadła również do gustu amatorom wysokoprocentowych trunków. Przez pierwsze lata kawa była napojem dostępnym wyłącznie dla najbardziej zamożnych obywateli, jednak z biegiem czasu stała się produktem ogólnodostępnym.

Niepowtarzalny smak kawy ziarnistej

Niezwykły smak kawy jest efektem sposobu obróbki ziaren kawowca. Początkowo są one poddawane procesowi prażenia, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury zostaje uwolniony zapach aromatycznych olejków. To właśnie czas prażenia ziaren warunkuje późniejszy smak kawy – im jest on dłuższym, tym kawa wyrazistsza w smaku. Z kolei w przypadku krótkiego czasu palenia otrzymywany jest napój delikatny, pozostawiający lekko kwaskowaty posmak.

Kluczowe znaczenie dla jakości kawy ma czas, jaki dzieli moment prażenia od czasu zbioru ziaren. Im jest on krótszy, tym lepiej. Szczególne, że ziarna kawowca są zdatne do zaparzanie tylko przez dwa lata od momentu ich wypalenia. Ponadto dla zachowania charakterystycznego aromatu kawy, istotne jest także, by przechowywać ją w szczelnie zamykanych pojemnikach.

Artykuł powstał we współpracy z http://www.sklepkawa.pl