Informacje, Produkty, Porady - Napoje

Kawa z ekspresu automatycznego - Krups

Poranek bez kawy? Podobno to możliwe. Od jakiegoś czasu modne jest zastępowanie małej czarnej owocowym koktajlem, ale dla wielu zapracowanych osób kawa jest jednak ważniejsza. Dobra kawa, czyli taka, która nie drażni żołądka, nie powoduje palpitacji serca lub nieprzyjemnego pobudzenia, musi być stosownie przygotowana. Wszak  to nie same kawowe ziarna czy kawowy miał nam szkodzą, szkodliwa bywa ich obróbka. Nie ma nic gorszego, niż zalewanie zmielonych ziaren wrzątkiem. Uwalniamy wtedy drażniące substancje i dziwimy się, że „kawa-plujka” działa inaczej, niż byśmy sobie życzyli.

Automatyczny ekspres do kawy pomaga wydobyć z kawy to, co najlepsze: tak przyrządzony napój jest smaczny i aromatyczny, na pewno nie podrażni nam błony śluzowej żołądka, stąd pić go mogą nawet osoby cierpiące na wrzody żołądka. Najprostsze ekspresy automatyczne na kolbę pozwalają przygotować kawę czarną i spienić do niej mleko. Nowoczesne modele na kapsułki umożliwiają nam wybrać wśród licznych programów do robienia kawy oraz kapsułek z różnorodną zawartością. Wyśmienita kawa cappuccino albo latte może teraz powstać w zaciszu domowej kuchni. Wystarczy wybrać odpowiedni program w automatycznym ekspresie do kawy marki Krups i urządzenie przygotuje dokładnie to, co mamy ochotę skosztować.

Kawa czyni cuda

Prostota obsługi to tylko jedna z zalet ekspresów automatycznych. Zarówno przygotowanie kawy, jak i utrzymanie urządzenia w czystości, jest na tyle łatwe, że prędko przyzwyczaimy się do codziennego parzenia w ten właśnie sposób. Dla zdrowia to rozwiązanie idealne: rezygnacja z kawy parzonej oraz kawy rozpuszczalnej (tej w szczególności) wyjdzie nam tylko na dobre. Kawa z ekspresu bogata jest antyoksydanty (przeciwutleniacze) spowalniając proces starzenia się komórek. Warto więc codziennie wypić jedną lub dwie filiżanki, żeby utrzymać na stałym poziomie neutralizację wolnych rodników odpowiedzialnych za niekorzystne procesy zachodzące w komórkach organizmu. W kawie znajdujemy wyjątkowo silne antyoksydanty: aldehyd hydrocynamonowy i liczne polifenole. Równie korzystnie kawa wpływa na stan naszego serca, mityczna jest także jej szkodliwość na stan jelita grubego i wątroby. Już choćby dlatego warto kupić taki ekspres do kawy, który wyposażony jest w nowoczesne podzespoły. Urządzenie sterowane niczym komputer będzie perfekcyjnie działało aż do „śmierci technicznej”. Automatyczny system czyszczenia dyszy do spieniania mleka oraz odkamieniania sprawia, że nawet intensywne użytkowanie automatycznych ekspresów do kawy nie powoduje ich szybkiej eksploatacji. Jeśli posiadamy starszy model ekspresu do kawy, musimy pamiętać o samodzielnym czyszczeniu dyszy i odkamienianiu. W przeciwnym wypadku nie uda nam się spienić mleka, a zatkane elementy urządzenia sprawią, że kawa będzie nam kapać po kropelce zamiast płynąc szerokim strumieniem. Bariści zwracają uwagę, że jeśli tak się dzieje,  to mała czarna traci nie tylko smak (jest bardzo gorzka) i aromat (czuć, że jest przepalona), ale także zawiera mnóstwo substancji drażniących.

Kawowych walorów lista osobista

Nie bez znaczenia jest estetyka urządzenia i jego rozmiar. Nowoczesne ekspresy do kawy zajmują na kuchennych blatach niewiele miejsca, są za to bardzo efektowne. Pięknie prezentują się zarówno w tradycyjnym, i w designerskim wnętrzu. To sama przyjemność korzystać z urządzenia, które jest estetyczne, ergonomiczne i proste w użyciu. Jeśli dodać do tego, że ekspres automatyczny często ma wbudowany filtr do wody oraz system Thermoblock gwarantujący idealną temperaturę każdej filiżanki aromatycznego napoju, lista walorów okazuje się dłuższa, niż można było przypuszczać. Oczywiście podczas przygotowania kawy nie tylko filiżanki wchodzą w rachubę. Kawy lżejsze, jak latte czy macchiato, pijemy w wysokich szklankach z grubego szkła. Walory wizualne są dla naszych zmysłów równie ważne jak smakowe i zapachowe. Z kolei espresso wymaga miniaturowych filiżaneczek z grubej porcelany.

No i oczywiście wielu jest zwolenników picia czarnego przysmaku w zwykłych ceramicznych kubkach – kawa w ulubionym kubku, choćby i wyszczerbionym, to rytuał, bez którego nie sposób rozpocząć nowy dzień