Informacje, Produkty, Porady - Napoje

Herbata – królowa gorących napojów

Picie herbaty może przynieść nam bardzo dużo korzyści: napój ten pomaga w zrzucaniu zbędnych kilogramów, w dbaniu o urodę, a także w walce o zdrowie. Który rodzaj herbaty jest Twoim ulubionym?

Eliksir młodości, czyli biała herbata

Biała herbata to odmiana, która jest uzyskiwana z bardzo młodych i dokładnie selekcjonowanych listków oraz pączków krzewu herbacianego. Jest też najdelikatniejszym gatunkiem – podlega bardzo nieznacznej obróbce, liście są naturalnie wybielane i suszone na słońcu.

Nazywana jest eliksirem młodości, ponieważ zawiera bardzo wiele polifenoli, które chronią organizm przed atakiem wolnych rodników. W ten sposób spowalniamy proces starzenia i zapobiegamy różnym schorzeniom.

Zielona herbata – napój chińskich władców

Właściwości zielonej herbaty są nadal badane, jednak jej smak znamy już od bardzo dawna – legenda mówi, że na ponad 2500 lat przed naszą erą chiński cesarz Shennong siadał pod krzewem herbacianym i w jego cieniu pijał gorącą wodę. Pewnego dnia do jego naczynia wpadło kilka listków, a powstały napój tak zasmakował władcy, że pił go już codziennie.

Jak już się domyślamy, zielona herbata jest uzyskiwana ze świeżych liści. Nie dopuszcza się do ich fermentacji, jedynie sparza i suszy w wysokich temperaturach. Zielona herbata znana jest głównie z swojego wpływu na zdrowie człowieka: podobno pomaga nawet w zapobieganiu i leczeniu nowotworów.

„Zepsuta” czarna herbata

Ten rodzaj herbaty jest najbardziej popularnym i najczęściej pijanym na świecie. Co zabawne, napój ten został odkryty przez przypadek: w czasach, gdy herbata docierała do nas na statkach, zamókł jeden z ładunków, przez co… zaczęła fermentować. Liście były jednak na tyle cenne, że załoga je wysuszyła i zaparzyła. Napój okazał się zdatny do picia, a po pewnym czasie herbatę zaczęto specjalnie „psuć”.

Zabójca tłuszczu, czyli herbata czerwona

Ten rodzaj herbaty pozyskiwany jest z liści, które poddawane są utlenianiu, a następnie fermentacji. Jest to najbardziej aromatyczna odmiana naparu herbacianego, ma także największy wpływ na naszą figurę – na tyle skutecznie pomaga w walce z nadwagą, że czerwona herbata nazywana jest także zabójcą tłuszczu.