Informacje, Produkty, Porady - Napoje

Domowa produkcja piwa to jedno z najszybciej rozwijających się hobby w Polsce. Nie ma nic lepszego, niż móc uraczyć swoich gości piwem przygotowanym u siebie, które ma smak i zapach dokładnie taki, jaki sobie wymarzyliśmy. Piwo nie jest trudne w przygotowaniu. Sklep ALEMBIK.EU oferuje pełną ofertę w tym zakresie. Jaki sprzęt jest potrzebny? Jeśli chcemy „tylko” przyrządzić piwo, a nie myślimy o półprofesjonalnym browarze, to dostępny sprzęt i surowce nie będę kosztować więcej niż kilkaset złotych.

Sprzęt do produkcji piwa możemy podzielić z grubsza na trzy grupy. Pierwsze z nich to garnki, fermentatory i butelki. To podstawowe naczynia, które przydadzą się do przyrządzania zacieru, jak i jako miejsce do warzenia piwa. Garnki mogą być o różnej pojemności – od 10l do ponad 40. Dużą popularność mają garnki o pojemności o 40l. Zwykle są wykonane ze stali nierdzewnej. Fermentatory – jak sama nazwa wskazuje – służą do fermentacji tzw. brzeczki. Tu stosuje się różnego rodzaju naczynia, można wykorzystać te służące do fermentacji wina. Mogą być również wykonane z tworzywa sztucznego. Ostatnim elementem potrzebnym w produkcji piwa są butelki szklane oraz kapsle. Do ich zatykania potrzebna będzie też kapslownica – narzędzie o różnym stopniu skomplikowania, które w swojej podstawowej wersji nie jest drogie.

Osobną grupę stanowią akcesoria wspomagające proces przyrządzenia piwa. I tak konieczny jest filtrator – służący do procesu filtracji zacieru, oddzielenia brzeczki. Przydatna jest też chłodnica, którą wykorzystuje się do chłodzenia przyrządzonej brzeczki.

Trzecią grupę stanowią narzędzia do mierzenia, przydatne w trakcie całego procesu. Jest to nie tylko termometr, ale i winomierze/cukromierze. Za pomocą zwykłego alkoholometru nie można uzyskać prawidłowego odczytu mocy przyrządzanego piwa. Można wykorzystać termometry laboratoryjne, ważne, aby miały skalę od 1 do 100. Przydatny będzie też termometr mierzący temperaturę fermentującego piwa.

Te wszystkie narzędzia można kupić w sklepie ALEMBIK.EU. Przygotowanie własnego zestawu do fermentacji i przygotowania piwa będzie z nami wyjątkowo łatwe. Pracownicy sklepu ALEMBIK.EU służą też poradą swoim klientom – nie tylko jeśli chodzi o sprzęt, ale i surowce. To wszystko sprawi, że szybko będziemy mogli cieszyć się smakiem własnoręcznie przygotowanego piwa.

Jaki zestaw do robienia piwa