Informacje, Produkty, Porady - Napoje

Espresso, cappuccino, caffè latte – sztuka przyrządzania włoskich kaw wcale nie jest taka prosta. Dobrej jakości ziarna, odpowiednia temperatura i czas parzenia, a także sposób spieniania mleka – wszystko ma znaczenie dla smaku podawanego napoju. Jak zbliżyć się do włoskiego ideału?

W tworzeniu espresso najważniejszy jest odpowiedni sprzęt, czyli profesjonalny ekspres ciśnieniowy lub kawiarka i dobrej jakości kawa. Jeśli mamy ekspres z młynkiem, zdecydujmy się na ziarna i mielmy je bezpośrednio przed zaparzeniem. Pamiętajmy, że na jedno espresso przypada około 7-8 gramów kawy.

Najbardziej optymalny czas parzenia wynosi od 20 do 30 sekund. W ten sposób uzyskujemy około 30 ml czarnego naparu. Na wierzchu dobrze przyrządzonego espresso powinna pojawić się pianka w orzechowym kolorze, kremowa, gładka, stabilna i dość długo utrzymująca się na powierzchni. Podczas picia takiej kawy musi być wyczuwalny mocny smak, ponieważ mimo krótkiego czasu parzenia jest w niej sporo kofeiny. Taka mała czarna naprawdę stawia na nogi.

 


Jak tworzyć kawy z mlekiem?

Klasycznymi kawami, które uwielbiają Włosi i piją o każdej porze dnia, są cappuccino oraz caffè latte. Do podania w domu obu tych napojów potrzebne jest odpowiednie połączenie espresso ze spienionym mlekiem. Na pytanie, jak profesjonalnie tworzyć zabielane kawy i kreować ciekawe smaki, odpowiada portal przepisynakawe.pl. Co do mleka, najbardziej odpowiednie jest takie, które zawiera przynajmniej 2 proc. tłuszczu. Trzeba je najpierw podgrzać do około 65 stopni Celsjusza (nie wolno go zagotować, bo stanie się gorzkie!). W tej ciepłej, ale nie gorącej temperaturze zachowa swój naturalny, lekko słodki smak i dobrze się spieni. Teraz mleko musimy napowietrzyć przy użyciu spieniacza. Dobrze sobie z tym radzą specjalne elektryczne kubki. Za ich pomocą uzyskamy bardzo ładną piankę o konsystencji musu, równą i dość długo utrzymującą się w tej postaci. Podając cappuccino, najpierw wlewamy espresso do filiżanki, a następnie dolewamy do niego spienione mleko. Możemy pokusić się o stworzenie tak zwanego latte art, czyli uzyskanie za pomocą odpowiednio dodawanego mleka różnorodnych wzorów na powierzchni napoju. W przypadku caffè latte najpierw przelewamy mleko do wysokiej szklanki, a dopiero potem ostrożnie dolewamy do niego gorącą kawę. Żeby uzyskać macchiato, musimy dodawać ją powoli i po ściance naczynia tak, by uzyskać efekt rozwarstwienia. Piana znajdująca się na gotowym napoju powinna być jak najbardziej kremowa i mieć około jednego centymetra wysokości. Można ją dodatkowo posypać kakao w proszku, korzenną przyprawą, na przykład cynamonem lub wiórkami czekoladowymi. Taki napój w momencie podania jest od razu gotowy do picia.