Informacje, Produkty, Porady - Napoje

Mężczyźni rozpoczynający dzień pracy od filiżanki kawy i regularnie pijący ten napój, są o 69 proc. mniej narażeni na ryzyko zachorowania na raka, w tym raka prostaty.

Jak poinformował londyński dziennik "Daily Mirror", do wniosku takiego doszli naukowcy amerykańscy na podstawie obserwacji 50 tys. mężczyzn w okresie 20 lat. Mężczyźni codziennie wypijali po kilka filiżanek kawy.

 

Według szefowej badaczy Catherine Wilson z Harwardzkiej Szkoły Medycznej w Bostonie, "kawa aktywnie oddziałuje na insulinę, glukozę i na metabolizm w ogóle oraz określa poziom hormonów płciowych - czyli wpływa na wszystkie czynniki, tak czy inaczej związane z rakiem prostaty". Jednak nie kofeina - jak uważają naukowcy - odgrywa decydującą rolę w antyrakowej funkcji kawy. Zdaniem ekspertów, w tej sferze bardziej aktywne są wykryte w napoju przeciwutleniacze i substancje mineralne. W Wielkiej Brytanii rak prostaty to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób onkologicznych. Rocznie diagnozę taką stawia się 35 tys. mężczyznom z tego kraju.