Słownik pojęć - Napoje, Produkcja, Handel

Zdrowe, ale nie dla zębów
Coraz modniejsze gęste owocowe napoje zwane z angielska "smoothie" dostarczają organizmowi cennych witamin i minerałów, ale mogą szkodzić zębom - ostrzegają dentyści. Smoothie (z ang. łagodny) to kompozycja mrożonych lub świeżych owoców zmieszanych z sokiem, zwykle pomarańczowym.


Konsystencją przypomina koktajl mleczny, ale z reguły nie zawiera produktów nabiałowych. Zwykle nie dodaje się także lodów. Gęstą konsystencję nadają napojowi zmiksowane owoce, często banany - lub miód.

 

Smoothie cieszy się opinią zdrowej żywności, ale zdaniem British Dental Association może szkodzić zębom ze względu na zawartość węglowodanów, ulubionego pokarmu bakterii niszczących zęby, a także kwasów organicznych, które sprzyjają próchnicy. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy owocowe napoje są sączone przez cały dzień. Tymczasem aż 30 procent z tysiąca ankietowanych konsumentów soków sądziło, że są one dobre dla zębów.

Zepsute zęby przyczyniają się do rozwoju chorób serca, dróg oddechowych i cukrzycy (z czego nie zdaje sobie sprawy 85 procent Brytyjczyków). Dlatego pijąc owocowe soki trzeba szczególnie dbać o higienę jamy ustnej - najlepiej umyć zęby zawierającą ochronne składniki pastą jeszcze przed sięgnięciem po sok. Natomiast szczotkowanie zębów tuż po wypiciu może uszkodzić osłabione przez kwasy szkliwo.

Z brytyjskiej ankiety wynika, że wiele osób używa nożyczek, śrubokrętów czy patyczków od lizaków do usuwania resztek jedzenia spomiędzy zębów, co może prowadzić do zakażeń, 27 procent otwiera zębami butelki, zaś 13 procent czyści zęby nicią dentystyczną ... prowadząc samochód.


źródło: PAP - Nauka w Polsce