Wiadomości i Informacje - Rynek mleczarski

mleko

Krowa dojna potrafi wyprodukować kilkadziesiąt litrów mleka w ciągu doby. Sprawdź, od czego jest to uzależnione i jak poprawić wydajność swoich zwierząt.

 

Czynniki wpływające na produkcję mleka

Jak to jest, że jedna krowa daje więcej mleka niż inna? Różnice możemy obserwować nawet u jednego zwierzęcia na przestrzeni czasu. To kwestie uzależnione od wielu aspektów, są to m.in.:

  • Rasa - czyli po prostu geny, z którymi krowa przyszła na świat. Ponoć najwięcej mleka dają krowy rasy Holsztyńsko-Fryzyjskiej oraz Jersey z kolei najmniej wytwarzają go rasy mięsne np. Angus, Hereford.
  • Stan zdrowia - jednym z pierwszych objawów wielu schorzeń bydła, nadmiernego stresu, jest obniżenie produkcji mleka.
  • Dieta - dostarczanie krowie niezbędnych składników odżywczych i witamin jest podstawą.
  • Czynniki środowiskowe - zwierzę powinno być utrzymywane w dobrych warunkach, gdzie ma optymalną temperaturę i wilgotność powietrza, nie musi się martwić o pożywienie.
  • Faza laktacji - ilość mleka, które daje krowa, jest różna w różnych fazach.

Jaka jest średnia ilość mleka dziennie?

W zależności od powyższych zmiennych zakres ten jest bardzo obszerny. Zatem ile mleka daje krowa? Szacuje się, że statystyczna krowa w gospodarstwie przemysłowym produkuje ok. 20-40 l mleka na dobę.

Jak zwiększyć wydajność mleczną?

Tym, co możesz zrobić dla swoich krów, by dawały więcej mleka, jest zapewnienie najlepszej paszy, optymalnych warunków do życia i ograniczenie stresu. Jakby nie patrzeć, szczęśliwa, zdrowa krowa to szansa na duże ilości wartościowego, smacznego mleka.

Zadbaj też o to, by twoje krowy miały odpowiednią ilość lotnych kwasów tłuszczowych w żwaczach oraz białka mikrobiologicznego w jelitach.

Koniecznie monitoruj zdrowie swojego bydła. Krowy powinny być poddawane regularnej kontroli weterynaryjnej, szczepieniom, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, wymagana jest dodatkowa konsultacja u specjalisty.

Duże znaczenie w produkcji mleka ma także odpowiednie zarządzanie reprodukcją oraz laktacją, zrozumienie faz laktacyjnych i dostosowanie się do potrzeb zwierząt na danym etapie.

Nowoczesne technologie w hodowli krów, które zwiększą produkcję mleka

Aktualnie wiele ciekawych rozwiązań technologicznych, urządzeń może pomóc zadbać o krowy, a tym samym o ich wydajność. Dużym wsparciem jest automatyzacja doju. Maszyny pozwalają regularnie i bardzo efektywnie pobierać mleko, co pobudza jego produkcję.

Godnymi uwagi są także czujniki monitorujące stan zdrowia krowy. Dzięki wczesnemu wykryciu problemu możliwa jest szybka reakcja, wdrożenie leczenia i przywrócenie zwierzęciu prawidłowych parametrów.

Na rynku dostępne są także system monitorujące produkcję mleka, żywienie, rozród, kontrolę jakości nasienia i  paszy. Specjalne programy wykorzystujące sztuczną inteligencję umożliwiają analizowanie dużej ilości danych i zarządzanie nimi w taki sposób, by uzyskać w przyszłości jak najwyższą ilość wyprodukowanego mleka.

Podsumowując, ilość mleka, którą daje krowa, można kontrolować i zwiększać stosując wysokozaawansowane rozwiązania technologiczne, a także traktując swoje bydło z należytym szacunkiem, zapewniając mu wszystko, czego potrzebuje do zdrowego funkcjonowania.

Tagi: