Wiadomości i Informacje - Rynek mleczarski

Większość dzieci z alergią na mleko toleruje je po podgrzaniu.

Aż 75 proc. dzieci z alergią na mleko krowie toleruje je po silnym podgrzaniu - informuje pismo "Journal of Allergy and Clinical Immunology".

Alergia na mleko krowie jest najczęstszą alergią pokarmową. Dzieci, które na nią cierpią wytwarzają przeciwciała (z grupy IgE), które reagują ze specyficznymi białkami mleka rozpoznawanymi przez układ odporności jako obce, wyjaśnia główna autorka badań, dr Anna Nowak-Węgrzyn z Mount Sinai School of Medicine w Nowym Jorku.

 

Gdy dzieci podrosną, w ich organizmie ciągle są obecne przeciwciała specyficzne dla białek mleka.

Wiadomo jednak, że białka te mogą być niemal całkowicie zniszczone pod wpływem wysokiej temperatury - w trakcie gotowania czy pieczenia. Dlatego naukowcy z zespołu dr Nowak-Węgrzyn sprawdzali, czy silne podgrzanie mleka może zwiększać jego tolerancję u dzieci z alergią.

Badania prowadzono w grupie 100 dzieci (w wieku od 2 do 17 lat), które miały alergię na mleko. Podawano im najpierw pokarmy z mlekiem poddawane działaniu wysokiej temperatury, np. różne wypieki. Dzieci, które tolerowały te produkty dostawały następnie mleko niepodgrzewane.

Grupa, która tolerowała wyłącznie mleko poddane działaniu temperatury otrzymywała przez kolejne 3 miesiące produkty z takim właśnie mlekiem. Następnie ponownie przeszła badania.

Ogółem, 68 dzieci tolerowało mleko tylko po uprzednim podgrzaniu go; 23 dzieci miało alergię nawet na podgrzane mleko a 9 dzieci tolerowało mleko całkowicie.

Okazało się też, że dzieci, które przez 3 miesiące otrzymywały podgrzewane mleko miały słabszą reakcję na testy skórne (mniejsze bąble) i lepszą tolerancję na białko mleka - kazeinę, niż na początku badań.

Wyniki tych badań, jeśli zostaną potwierdzone przez innych naukowców, mogą zmienić podejście do opieki nad dziećmi z alergią na mleko. "Możliwość spożywania mleka podgrzanego znacznie poszerzy asortyment produktów, które dzieci te będą mogły jeść" - podkreślają autorzy pracy.