Słownik, Definicje związane z rynkiem mleczarskim

Słownik pojęć - branża mleczarska

Wartości odżywcze w mleku

Mleko jest jednym z najbardziej odżywczych i najważniejszych produktów w diecie człowieka. Wszystkie rodzaje mleka i produktów mlecznych zawierają składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i zachowania dobrego stanu zdrowia.

Więcej…

Słownik pojęć - branża mleczarska

Mleko kozie jest przerabiane na wyśmienite sery. Kozy wraz z owcami należą do najdawniejszych zwierząt domowych. Ich oswojenie nastąpiło w południowo-zachodnich regionach Azji tysiące lat p.n.e., a wędrówki ludów przyczyniły się do rozpowszechnienia ich hodowli.

Kozy były źródłem mleka na długo, zanim zaczęto hodować krowy. Łatwo przystosowują się do warunków bytowania, mogą żyć w każdym środowisku. Zapewniają wyżywienie licznych narodów zamieszkujących zwłaszcza suche regiony świata. Nie natrafiają nigdzie na bariery religijne zabraniające spożywanie ich mięsa i są hodowane na całej kuli ziemskiej.

Więcej…

Słownik pojęć - branża mleczarska

Do najważniejszych i dobrze przyswajalnych przez organizm człowieka składników odżywczych pochodzących z mleka należą:

  • białko - o bardzo wysokiej wartości biologicznej
  • wapń - o wysokim stopniu przyswajalności
  • ryboflawina - bierze udział w procesach utleniania i redukcji
  • witaminy A i D - istotne znaczenie dla wzrostu i rozwoju organizmu
  • CLA - zapobiega nowotworom i miażdżycy
  • potas, fosfor, magnez - składniki mineralne

Więcej…

Słownik pojęć - branża mleczarska

Produkcja serów

Serowarstwo to dział mleczarstwa zajmujący się wyrobem serów. Podstawowym surowcem do ich produkcji jest mleko uzyskiwane od samic zwierząt hodowlanych (krów, owiec, kóz, bawołów, wielbłądów, jaków, reniferów itp.). Każde z nich nadaje odmienny, niepowtarzalny smak serowi, który będzie z niego wyprodukowany.

Więcej…

Słownik pojęć - branża mleczarska

Termizatory mogą mieć różne pojemności, najczęściej produkowane są od 50 do 120 litrów pojemności. Mogą być stosowane przy produkcji: serków wiejskich, jogurtów, kefirów, serków topionych, sosów, etc. Termizator wykonuje następujace zadania: miksowanie, mieszanie, rozdzielanie, ocieplanie.

Słownik pojęć - branża mleczarska

Matecznik - maszyna mleczarska będąca zbiornikiem procesowym z regulacją dopływu i temperatury czynnika grzewczego i oziębiającego wraz z mieszadłem. Matecznik służy do prowadzenia procesów technologicznych, podczas których wymagane jest mieszanie, nagrzewanie i chłodzenia produktu.

Więcej…

Słownik pojęć - branża mleczarska

Oziębiacz przepływowy

Składa się z płytowego wymiennika ciepła, zasobnika z zimną wodą oraz agregatu sprężarkowego ze skraplaczem. Płytowy wymiennik ciepła instaluje się na ścianie w pobliżu odbieracza mleka dojarki ( W zasobniku z zimną wodą zanurzony jest parownik agregatu chłodniczego, na którym wytwarza się lód.

Więcej…

Słownik pojęć - branża mleczarska

Urządzenie pneumatyczne przeznaczone głównie do przemysłu mleczarskiego wykonane jest w całości ze stali kwasoodpornej. Zapewnia wysoką wydajność, niezawodność i jest zgodne z wymogami stawianymi podobnym urządzeniom przez regulacje Unii Europejskiej.

Więcej…

Słownik pojęć - branża mleczarska

Mleko - wydzielina gruczołu mlekowego uzyskana od samic ssaków w okresie laktacji. Według Międzynarodowej Federacji Mleczarskiej mleko jest to produkt całego, nieprzerwanego doju, od zdrowej, dobrze żywionej krowy mlecznej, otrzymany w sposób prawidłowy, bez domieszek siary.

Więcej…

Słownik pojęć - branża mleczarska

Przemysł mleczarski obejmuje przedsiębiorstwa, które zajmują się skupem i przerobem mleka na produkty mleczarskie, takie jak: mleko spożywcze, masło, śmietana, sery dojrzewające, topione i twarogowe, napoje mleczne, mleko w proszku oraz kazeina i lody.

Więcej…

Słownik pojęć - branża mleczarska

Sery są to produkty spożywcze wytwarzane z mleka. Produkuje się je poprzez wytrącenie z mleka tłuszczu i białka w postaci skrzepu, który zostaje poddany dalszej obróbce. Istnieje wiele gatunków sera i dzieli się je pod różnymi względami, na przykład: gatunku mleka, zawartości tłuszczu, konsystencji, procesu produkcyjnego i czasu dojrzewania.

Więcej…