Wiadomości i Informacje - Mięso, Wędliny

jagnięcina

Mięso jagnięce cieszy się dużą popularnością wśród mistrzów kuchni na całym świecie. Nie jest to nic dziwnego – świeża jagnięcina zawiera nie tylko ogromną ilość białka i mikroskładników, ale także cechuje się niezwykłym, delikatnym smakiem, który przypadnie do gustu nawet tym, którzy nie mają dużo mięsa w swoim jadłospisie. Co warto wiedzieć o jagnięcinie i jakie są najciekawsze propozycje potraw opartych o mięso jagnięce?

 

Świeża jagnięcina – jakie ma wartości odżywcze?

Mięso jagnięce jest pozyskiwane z jagniąt, czyli owiec, które nie skończyły dwunastego miesiąca życia. Za najbardziej szlachetną uważa się jagnięcinę, która pochodzi od najmłodszych jagniąt, karmionych samym mlekiem, jednakże każda jagnięcina cechuje się znacznie większą delikatnością niż chociażby mięso wieprzowe.

Świeża jagnięcina oferuje nam nie tylko wspaniałe walory smakowe, których próżno jest szukać w innych rodzajach mięs, ale także bardzo rozsądną ilość składników odżywczych i witamin. Właśnie ten powód sprawia, że mięso jagnięce jest polecane dla dzieci i osób na diecie. Na 100 gramów jagnięciny przypada około 19 gramów białka, chociaż zależy to głównie od części ciała zwierzęcia, z jakiej pozyskano mięso. Pomimo wysokiej zawartości protein mięso jagnięce nie dostarczy nam tak wiele kalorii, oferując około 300 kalorii na 100 gramów mięsa.

Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o witaminach i mikroskładnikach, które ma w sobie mięso jagnięce. Świeża jagnięcina dostarczy nam sporo witamin z grupy B, ale także cynku, potasu, żelaza i aminokwasów.

Świeża jagnięcina – jak ją rozpoznać?

Pamiętajmy, że niezależnie od tego, czy kupujemy comber jagnięcy, czy kark jagnięcy bez kości, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jakość i świeżość produktu. Mięso jagnięce powinno być w kolorze jasnoróżowym, przetkane gdzieniegdzie pasmami białego tłuszczu. Jeśli kolor mięsa będzie ciemniejszy, natomiast obecny na nim tłuszcz stanie się żółty, będzie to oznaczać, że mięso jagnięce, które oglądamy, może nie być pierwszej świeżości.

Mięso jagnięce – jakie potrawy można z niego przyrządzić?

Ze względu na to, że mięso jagnięce cechuje się niepowtarzalnym smakiem i kruchością, nieporównywalną do innych rodzajów mięs, ale także zawiera masę cennych składników odżywczych, zdecydowanie warto włączyć je do jadłospisu. Przygotowując jagnięcinę, możemy postawić na klasyczne, staropolskie przepisy albo też wykorzystać ją do domowych hamburgerów czy kebabów.

W zależności od tego, do czego planujemy użyć mięso jagnięce, powinniśmy wybrać inny jego rodzaj. Do smażenia najlepiej nada się stek z udźca i łopatka jagnięca. Jeśli nasza jagnięcina ma zostać przyrządzona w piekarniku, dobrze będzie postawić na żeberka jagnięce. Jeśli chodzi o grillowanie, może być użyty właściwie każdy rodzaj jagnięciny ze wskazaniem na polędwicę jagnięcą.

Jak widać, świeża jagnięcina to nie tylko szereg właściwości prozdrowotnych i walorów smakowych, ale także ogrom możliwości, jeśli chodzi o jej przyrządzenie. Zdecydowanie warto włączyć jagnięcinę do naszego jadłospisu, chociażby ze względu na to, jakie otwiera ona przed nami możliwości kulinarne. Ważne, aby mięso pochodziło wyłącznie ze sprawdzonych miejsc m.in. ubojni, które dają gwarancję, że dostaniemy świeże mięso