Wiadomości i Informacje - Mięso, Wędliny

Pasztety są obecne na naszych polskich stołach już od kilku stuleci. Chociaż przygotowywano je już w Starożytnym Rzymie, to nasze, choć wydają się zupełnie polskie, przywędrowały z Francji. Można powiedzieć, że jedzenie pasztetu jest więc prawdziwie francuskim zwyczajem. Specjalnie szkoleni pasztetnicy przybywali z Francji na dwory królewskie wielu europejskich państw. Dlaczego lubimy pasztety? Jak wybrać pasztet dobrej jakości?

Pasztet na polskim stole

Z pewnymi nowoczesnymi, wegetariańskimi wyjątkami, pasztet zawsze przygotowuje się z mięsa. Może to być mięso pieczone lub gotowane. W naszych domach przyjęło się robienie pasztetu z pozostałości po pieczeniach, a także po gotowaniu wywarów na zupy. To zasługa sprytnych polskich gospodyń, które z oszczędności i ekonomicznego myślenia stwierdziły, że kura z rosołu jest świetnym materiałem na pasztet. W ten sposób w gospodarstwie domowym nic się nie zmarnuje. Istnieją setki przepisów na pasztety. Jest to najczęściej jedno lub dwukrotnie zmielone, gotowane lub duszone mięso zmieszane ze smażonymi lub gotowanymi warzywami, dodatkowo odpowiednio przyprawione i upieczone. By wszystko się ładnie ze sobą trzymało, do masy pasztetowej dodaje się jaja oraz bułkę tartą, która dodatkowo może być namoczona w wodzie lub wywarze z gotowania mięsa. Pasztety mogą być pieczone w kąpieli wodnej, w cieście, z różnych mięs, od drobiu, przez wieprzowinę, dziczyznę aż po wołowinę. Można je jeść na ciepło, zimno, jako przystawkę, dodatek do dania lub danie główne. Wspaniale komponuje się z konfiturami ostrymi czy słodko-kwaśnymi, jak np. żurawina, a także z chrzanem. Znane są też pasztety pieczone w błonie lub kiszce, a także podawane w galarecie. Oczywiście nie można zapominać, że pasztety są świetne do każdej kanapki, o każdej porze dnia.

Dobry pasztet ze sklepowej półki

Niestety, nie każdy ma ochotę, zdolności czy możliwości przygotowania tego tradycyjnego już dania w polskiej kuchni. Choć wcale nie jest to trudne, wymaga znajomości pewnych zasad kulinarnych. Zawsze pozostaje nam babcia, mama lub sąsiadka, a na co dzień, dobry polski pasztet z pobliskiego sklepu. W tym przypadku wybór jest ogromny. Od pasztetów sprzedawanych na wagę, poprzez zamknięte w szczelnych opakowaniach, jak słoiki lub pojemniczki aluminiowe. Te ostatnie to najczęściej świetny wybór jako idealne smarowidło do kanapek. Kto nie zna np. Podlaskiego pasztetu drobiowego, który zawsze świetnie się sprawdza, jako dodatek do drugiego śniadania. Taki pasztet to wspaniały sposób na posiłek podczas wyjazdu czy pikniku. Tego rodzaju produkty są delikatnie kremowe, lecz mają intensywny smak. Co najważniejsze, nie muszą zawierać żadnych polepszaczy smaku, dodatków E, glutaminianu sodu i konserwantów, ponieważ są produkowane z mięsa o bardzo dobrej jakości i przyprawiane jak nasze, domowe wyroby. Sól, pieprz, gałka muszkatołowa, imbir, cukier, w dodatkowej kompozycji z grzybami, pomidorami, papryką, czy cebulką. Pasztet drobiowy nie zawiera dodatku w postaci tłuszczu wieprzowego, a smak pasztetu drobiowo-wieprzowego przywodzi na myśl smak smażonej wątróbki.

Tagi: