Wiadomości i Informacje - Mięso, Wędliny

Monotematyczność w kuchni z pewnością nie prowadzi do niczego dobrego. Jedząc po raz kolejny potrawę przyrządzoną w dokładnie taki sam sposób, zaczynamy odczuwać pewien niedosyt. W końcu nasze kubki smakowe chciałyby poznać coś nowego. W przypadku kurczaka możemy wspomóc się wieloma przepisami, które brzmią naprawdę zachęcająco.

Zmiana utartych nawyków

Klasyczny obiad, jaki podaje się w wielu polskich domach w każdą niedzielę, to rosół oraz kurczak z ziemniakami. Drugie danie jest najczęściej niezbyt wyszukaną wariacją, zważywszy na to, jak wiele dostępnych jest przepisów z tym rodzajem mięsa. Z racji tego, że z dostępnością większości przypraw w Polsce nie ma już najmniejszego problemu, odpowiedź na pytanie: "jak przyrządzić kurczaka" - nie musi być wcale przewidywalna. Oczywiście, trzeba wziąć pod uwagę indywidualne gusta smakowe, ponieważ smaki są odbierane przez ludzi różnorako. Na pewno duży wpływ na smak danej potrawy będzie miał fakt, z jakiej hodowli pochodzi mięso. Obecnie, w mediach często porusza się temat przemysłu mięsnego, a konkretniej minimalizacji jakości produktów mięsnych na rzecz zmaksymalizowania zysków. Nie wszyscy jednak producenci idą wspomnianą drogą. Wielu z nich doskonale rozumie, że klienci mają prawo wymagać mięsa o wyśmienitej jakości, pochodzącego z kur, które dojrzewały spokojnie, w sprzyjających warunkach.

 

Smak, który na długo zostanie w pamięci

Ciekawy oraz nieskomplikowany jest przepis na skrzydełka kurczaka w miodzie. Wystarczy jedynie kupić potrzebne składniki i przystąpić do działania. Poza odpowiedniej jakości mięsem trzeba dysponować także: łyżeczką musztardy sarepskiej, łyżeczką słodkiej papryki, ½ szklanki ketchupu, 2 łyżkami miodu pszczelego, 2 łyżkami sosu Worcestershire, 2 rozgniecionymi ząbkami czosnku, chili, solą i pieprzem czarnym. Pierwszym krokiem jest odcięcie od skrzydełek lotek, które można dodatkowo przekroić jeszcze na pół. Później należy je umieścić w marynacie zrobionej ze wszystkich pozostałych składników na co najmniej 3 godziny. Po czym przechodzimy do pieczenia ich na blasze wyłożonej pergaminem w temperaturze 160ºC przez mniej więcej pół godziny. Gotowe podajemy z ziemniakami lub frytkami wedle upodobania.

 

Spośród wielu wariacji dotyczących przyrządzania kurczaka na szczególną uwagę zasługuje marynowanie go w miodzie z przyprawami. Razem stanowią doskonałe połączenie, które gwarantuje wyborny smak. Najlepiej przekonać się o tym osobiście i spróbować kiedyś przyrządzić taką potrawę we własnej kuchni.