Wiadomości i Informacje - Mięso, Wędliny

Warto wiedzieć, że mięso wieprzowe miało w swojej historii różną sławę. W dawnym okresie, około XX wieku, wieprzowina nie była uważana za bezpieczną i jeśli ktoś nie potrafił przygotować tego mięsa – ludzie obawiali się przed jego spożyciem. Ale teraz, hodowla świń odbywa się w bezpieczny sposób, dzięki czemu mięso wieprzowe może być spożywane już po ogrzaniu go wewnętrznym ciepłem o wysokości około 160 stopni Celsjusza. Jeśli soki z mięsa są różowe, to jest sygnał odpowiednio przygotowanego mięsa wieprzowego – każdy przepis na kotlet wieprzowy opiera się o tę zasadę.


Czy wieprzowina musi być tłusta?

W czasach, gdy świnie nie były jeszcze oswojonym typem bydła, wieprzowina była bardzo tłustym mięsem, jednak później kwestia hodowli trzody chlewnej weszła na wyższy poziom, zajęły się tym bardziej odpowiednie osoby i z takich farm wieprzowych pozyskuje się mięso wieprzowe, lepszego gatunku. To sprawiło, że wieprzowina jest dzisiaj uznawana za mięso niekaloryczne i przyjęto, że można z niej przygotować zdrowe dania. Zdarza się, że chuda wieprzowina jest tak samo zdrowa jak kurczak. W 1980 roku, po raz pierwszy ogłoszono chude mięso wieprzowe – to był przełom. Na podstawie tego wydarzenia każdy dzisiejszy przepis na kotlet wieprzowy wcale nie musi być utożsamiany z tłustym, niezdrowym jedzeniem.

Poza tym wszystkim, istotne jest, aby zdawać sobie sprawę z jej odżywczego znaczenia. Istnieją dwa typy kalorii obecne w kawałku wieprzowiny. Część zawartości kalorycznej pochodzi od białka i tłuszczów. Choć mówi się, że niekaloryczna wieprzowina jest w zasadzie wolna od tłuszczu, to należy wiedzieć, że i w takim kawałku nadal istnieje znaczna ilość tłuszczów. Jednak dania wieprzowe tego rodzaju nie przekraczają sugerowanej ilości dziennego spożycia tłuszczu.

Zanim zabierzesz się za przepis na kotlet wieprzowy pamiętaj również, że:

  • Wieprzowina zawiera wysoki poziom cholesterolu – jedz ją z umiarem.
  • Znajdziesz tam dużo składników mineralnych, w tym, cynk, żelazo, fosfor.


Atrakcyjność wieprzowiny polega również na tym, że pięknie prezentuje się na talerzu. Dobrze zatem jest pamiętać o tym rodzaju mięsa w swoim domowym menu.