Wiadomości i Informacje - Mięso, Wędliny

Zdrowe mięso z gęsi

Polska największym producentem gęsi w Europie. Firma Roldrob, należąca do Grupy Drosed SA, zwiększyła w 2009 roku sprzedaż gęsi owsianej o ok. 30 proc. Zwiększający się popyt i produkcja gęsi pozwala firmom drobiarskim, oferować coraz atrakcyjniejsze ceny tego mięsa.

Spożycie gęsiny w Polsce i na świecie wzrasta regularnie. Już w XIX w. dosłownie cała Europa delektowała się smakiem polskiej gęsiny, o czym świadczą choćby liczby ? w annałach warszawskiej giełdy towarowej widnieje informacja o rocznej sprzedaży ponad 3,5 miliona sztuk gęsi! "Dzisiaj Polska jest największym producentem gęsi w Europie. Eksport gęsiny na rynek niemiecki sięga około 18-20 tysięcy ton rocznie" - mówi Jacek Lewicki, Prezes Grupy Drosed SA. Smak polskiej gęsi owsianej stanowi ucztę dla podniebienia smakoszy ze starego kontynentu. Niestety, polską gęś wciąż doceniają niemal wszyscy europejczycy? oprócz Polaków. Spożywamy zaledwie około 700 ton rocznie. Na szczęście rosnąca popularność tego rodzimego przysmaku pozwala wierzyć, że już niebawem wróci na polskie stoły, nie tylko zachwycając smakiem, ale i niosąc za sobą wiele korzyści. Warto bowiem dodać, że mięso z gęsi jest jednym z najzdrowszych, a przy tym najmniej kalorycznych mięs świata!

 

Zdrowy jak gęś
Już nasze babcie wiedziały, że w przypadku choroby warto jeść mięso z gęsi, a i dziś często jest ono jedną z recept polecanych przez lekarzy przy osłabieniu organizmu. W czym tkwi sekret niezwykłych właściwości zdrowotnych gęsiny? Mięso z gęsi jest wyjątkowo zdrowe, gdyż posiada bardzo dużo białka, żelaza, a także witamin z grup A, B i E, a do tego zawiera jedynie do 5 proc. tłuszczu! To naprawdę bardzo mało, biorąc pod uwagę choćby to, że np. wieprzowina zawiera go blisko 30 proc.  mówi Adam Sojka, Prezes Roldrob. Gęś owsiana produkowana przez nasz Zakład została nagrodzona godłem Teraz Polska  dodaje Pan Adam.

Walory mięsa polskiej gęsi owsianej

* mięso zalecane przez dietetyków i lekarzy w przypadku osłabienia organizmu;

* wysoka zawartość witamin A, B1, B2, D, E i PP;

* wysoka zawartość fosforu, żelaza i magnezu;

* wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych;

* bardzo niska zawartość tłuszczu (3,5-5 proc.);

* wyjątkowy zapach, soczystość, kruchość i doskonały smakiem;

* możliwość przyrządzania na niezliczoną ilość sposobów i odkrywania nowych.

 

Arystokracja na talerzu
To właśnie wyjątkowe walory smakowe i zdrowotne sprawiają, że polska gęś owsiana nazywana jest arystokracją wśród drobiu, arystokracją którą każdy może mieć na swoim stole pod jedną z wielu postaci. Może więc zbliżające się święta, czas odkrywania i zachwycania kulinarnymi specjałami, to dobry moment, by przywitać się z gąską.

Soczysta gęś duszona w winie
Jak to zrobić?
Pierś gęsią natrzeć solą, pieprzem, majerankiem i odstawić na godzinę do lodówki. Następnie, na odrobinie oleju zrumienić z obu stron, podlać białym winem i dusić do miękkości pod przykryciem. Gdy pierś będzie miękka, wyciągnąć ją i odstawić. Powstały sos częściowo odparować, dodać łyżkę masła i wymieszać. Pierś pokroić w plastry, podawać z powstałym winnym sosem i łyżką żurawiny.