Informacje - Urządzenia przemysłu spożywczego

zbiorniki ciśnieniowe

Zbiorniki ciśnieniowe to pojemniki przeznaczone do przechowywania gazów, jak również i cieczy, których ciśnienie zasadniczo różni się od ciśnienia otoczenia. Należy pamiętać, że tego typu zbiorniki mogą być niebezpieczne, z tego względu podczas ich produkcji zachowana jest szczególna ostrożność. Ponadto wykonywanie zbiorników ciśnieniowych objęte jest regulacjami prawnymi nadzorowanymi przez instytucje dozoru technicznego.

 

Budowa zbiornika ciśnieniowego

Jak wiadomo, zbiorniki ciśnieniowe wyróżnia kształt rurowy, przez co są wytrzymałe. Budowa w stylu owalnym oraz przyspawane dennice umożliwiają równomierne rozłożenie ciśnienia gazu i cieczy. Ścianki zbiorników wykonywane są ze stali kwasoodpornej lub węglowej. Najbardziej powszechne są zbiorniki pionowe i poziome. Zazwyczaj wykorzystywane są do magazynowania powietrza oraz jako kompensatory ciśnień. Z tego względu wykorzystuje się je w instalacjach sprężonego powietrza. Zbiorniki ciśnienia zmniejszają pulsację ciśnienia w instalacji, ochładzają powietrze do temperatury powietrza oraz dzielą kondensat.

Zbiornik ciśnieniowy podlega dozorowi UDT

Jeżeli posiadamy zbiornik ciśnieniowy, powinniśmy zgłosić go do oddziału UDT, aby uzyskać zgodę na jego eksploatację. Obowiązuje to zbiorniki, których V x P > 300 bar x dm3 gdzie:

V - pojemność w dm3 (litrach)

P – nadciśnienie w barach określane przez producenta

Zgłosić również należy zbiorniki ciśnieniowe przeznaczone do magazynowania cieczy lub gazów oraz takie, w których prowadzone będą procesy technologiczne.

Jak dobrać zbiornik ciśnieniowy?

Jeżeli chcemy dobrać prawidłowo zbiornik ciśnieniowy, powinniśmy poznać wydajność kompresora. Zazwyczaj stosuje się zbiorniki o różnych wytrzymałościach od 8 bar do 40 bar – ciśnienie uzależnione jest od tego, jakie jest na wyjściu z kompresora. Wyższe ciśnienie będzie wymagało zastosowania innych materiałów wykończenia zbiornika.

Gdzie można zakupić zbiorniki ciśnieniowe?

Sklep z pneumatyką Air-Com.pl to miejsce, gdzie każdy może zakupić wysokiej jakości podzespoły instalacji pneumatycznej, takie jak na przykład wspomniane zbiorniki ciśnieniowe. Wszystkie podzespoły posiadają odpowiednie atesty i spełniają określone normy jakości i bezpieczeństwa. Ponadto doświadczeni pracownicy pomagają dobrać najbardziej optymalne elementy oraz urządzenia pneumatyczne, które w pełni powinny zaspokoić potrzeby i wymogi określonych układów pneumatycznych.