Informacje - Urządzenia przemysłu spożywczego

W dobie rozwoju, gdzie inżynierowie z każdej gałęzi przemysłu myślą nad ulepszeniem i unowocześnieniem linii produkcyjnych, technologia próżniowa doskonale wpisuje się w nową myśl technologiczną. Przez wiele lat próżnia nie była do końca zrozumiała, bo jak wytłumaczyć coś, czego nie ma?

Takie podejście skutkowało brakiem zainteresowania tym tematem i nie korzystaniem z energii którą daje podciśnienie. Pierwszymi powszechnie stosowanymi urządzeniami, które były oparte na technologii ssania, były.. nasze odkurzacze, po nich próżnie zaczęto stosować w wielu innych gałęziach przemysłu. Udoskonalano urządzenia które wytwarzały podciśnienie, tworząc coraz lepsze pompy, osiągające wyższe podciśnienie i dobre parametry pracy. Zwiększyła się świadomość użytkowników i dzięki wieloletnim doświadczeniom stworzono kilkanaście typów pomp próżniowych, w zależności od potrzeb różnych gałęzi przemysłu.

Jedną z metod tworzenia podciśnienia jest technologia eżektorowa, bazuje ona na energii sprężonego powietrza. Pompa eżektorowa to w uproszczeniu zwężka Ventouriego, przez którą przepływa powietrze, a strumień przepływającego powietrza wysysa z układu podciśnieniowego powietrze tworząc w nim podcienienie. Na tej zasadzie działania oparta jest każda eżektorowa pompa podciśnieniowa.

Dlaczego warto stosować pompy eżektorowe do wytworzenia podciśnienia ?

Jedną z największych zalet pomp próżniowych eżektorowych jest ich bezobsługowość. Pompa eżektorowa jest to jedna lub kilka dysz, przez które przepływa powietrze tworząc podciśnienie. Pompa eżektorowa, w odróżnieniu od pomp elektrycznych, nie posiada żadnych ruchomych elementów, które w trakcie pracy zużywają się, jak również nie wymaga stosowania smarowania. Jedyną czynnością serwisową którą należy wykonywać to przeczyszczenie dysz, użytkownik pompy może wykonać to samodzielnie.

Kolejną wielką zaletą eżektorów jest oszczędność energii. Pompy elektryczne działają w sposób ciągły podczas całego cyklu pracy układu próżniowego i jeśli chcemy regulować podciśnienie lub wyłączać pompę po uzyskaniu zadanego podciśnienia, należy zamontować kosztowne zawory po stronie próżni.

Pompy te charakteryzują się znacznie szybszym czasem reakcji (szybki rozruch i krótki czas zatrzymania) pompę włączamy tylko wtedy kiedy podciśnienie jest w danym momencie potrzebne.

Należy również wspomnieć o sterowaniu pompami eżektorowymi, wszystkie funkcje tzn: włącz/wyłącz, regulacja przepływu realizowana jest po stronie sprężonego powietrza przy użyciu standardowych zaworów pneumatycznych.

Modułowa zabudowa to kolejny atut pomp eżektorowych. Najmniejsze pompy składają się z jednego eżektora, jednak są tak skonstruowane aby łatwo można je było łączyć. Większe pompy mogą być wyposażone w dwa, cztery, sześć, a nawet szesnaście modułów ssących, dając użytkownikowi niezliczone możliwości konfiguracji.

Każda z pomp jest bardzo lekka, co daje możliwość zamocowania jej bardzo blisko ssawek lub miejsca gdzie wytwarzana jest próżnia.

Pompy eżektorowe w większości wypadków są stosowane do wytworzenia podciśnienia na potrzeby przemysłu, do podnoszenia różnych elementów za pomocą przyssawek. W zależności od rodzaju przenoszonego elementu, możemy dobrać przyssawki o różnych kształtach i rozmiarach. Na potrzeby różnych aplikacji zostały stworzone ssawki okrągłe, owalne, płaskie, mieszkowe, itp. Każdy rodzaj podnoszenia wymaga analizy, dzięki naszemu doświadczeniu w coraz większym stopniu jesteśmy w stanie zagwarantować bezpieczne podnoszenie różnych obiektów o zróżnicowanej fakturze, powierzchni.

Znajdziemy ssawki do delikatnych ciastek, ale również ssawki do kafelek, czy ssawki do maszyn poligraficznych. Możemy przenieść prawie wszystko, choć nie tylko kształt ssawek jest istotny, ważny jest również materiał z jakiego ssawka jest wykonana. W zależności od potrzeb mamy ssawki z czarnej gumy NBR, ssawki silikonowe wytrzymałe na wysokie temperatur, są również ssawki poliuretanowe, wykazujące dobrą odporność na ścieranie.

Technika podciśnieniowa podąża za zmianami i zapotrzebowaniem klientów, to rynek tu wyznacza kierunki rozwoju. Jeśli pojawi się zupełnie nowy produkt, pojawi się również ssawka próżniowa która będzie stanie to podnieść i pompa podciśnieniowa, która tą ssawkę zasili.

Zobacz też:

  • Pompa próżniowa w transporcie sypkim:
  • Testowanie ssawek do różnych powierzchni:
  • Testowanie różnych rozwiązań podciśnieniowych:
  • Możliwości chwytaka próżniowego: