Informacje - Urządzenia przemysłu spożywczego

Systemy inspekcji X-ray oraz waga kontrolna z Ishida Europe wspomagają utrzymanie najwyższych standardów jakości dla nowej luksusowej odmiany lodów. Kontrola X-ray stanowi zabezpieczenie przed ciałami obcymi, a waga kontrolna zapewnia poprawną wagę.

 

"König Ludwig Glace Royale" to nazwa nowych lodów dla tzw. sektora luksusowego, produkowanych przez niemiecką firmę Florida-Eis Manufaktur z siedzibą w Berlinie. Król Ludwik II to nie tylko były pasjonata posiadania zamków i pałaców, ale także smakosz, ze skłonnością do lodowych specjałów. Lody, zgodnie z gustem Ludwika łączą przysmaki cukierni francuskiej ze słodkimi deserami Bawarii. Zakres produkcji obejmuje dziesięć odmian produktu o ekstrawaganckich nazwach, takich jak "Bawarski krem z delikatnym kwiatem dzikiego bzu", "Duet jogurtu z morelą", czy "Intensywna wiśnia". Opakowanie stanowi wysokiej jakości, papierowy, powlekany aluminium, wykwintnie zadrukowany, ciemnoniebieski kubek o pojemności 500ml.

Dla niezawodnej detekcji ciał obcych, nie mógł być wzięty pod uwagę detektor metalu, z uwagi na zastosowaną aluminiową powłokę papierowych kubków, a taka powłoka pozwoliła na uzyskanie efektu srebrnego lustra. Ponadto, nie wszystkie ciała obce, potencjalnie mogące zakłócić proces produkcji są z metalu - niektóre z nich to kamienie lub fragmenty tworzywa sztucznego.

Wszystkie te zróżnicowane typy potencjalnych zanieczyszczeń mogą być niezawodnie wykrywane przez zainstalowany na końcu linii system inspekcji X-ray model X IX-GA-4075 Ishida. Urządzenie to jest w stanie wykrywać już bardzo małe ciała obce z metali żelaznych i nieżelaznych w lodach o temperaturze minus 7 ° Celsjusza. Inspekcyjne funkcje detekcyjne urządzenia działają niezależnie od temperatury i wody zawartej w produkcie spożywczym.

Opatentowana i zastosowana w systemie X-ray Ishida technologia opiera się na oprogramowaniu stosującym tzw. inteligentny algorytm genetyczny, GA. Przez analizę danych obrazowych, generowanych przez szereg pomiarów, system uzyskuje wybitnie wysoki poziom dokładności detekcyjnej. Uwzględniając podobieństwo typów zanieczyszczeń występujących w produkcji lodów, system w każdej procedurze inspekcyjnej może tworzyć bardziej precyzyjny dziennik danych porównawczych (comparison log). W dzienniku danych (data log) zbierane są cenne dane obrazowe i numeryczne, co pomaga na eliminację powtarzających się źródeł zanieczyszczeń. Tym sposobem firma Floryda Eis-Manufaktur może wykazać, że jej procesy produkcji i pakowania są właściwie i prawidłowo realizowane.

Cechą charakterystyczną prostego w obsłudze systemu IX-GA-4075 jest funkcja automatycznej konfiguracji. System osiąga gotowość operacyjną w ciągu 90 sekund. Precyzyjne ustawianie może być wykonywane w trakcie procesu produkcyjnego. Konstrukcję zaprojektowano na ramie otwartej w klasie IP65, co oznacza łatwość utrzymania jej w czystości (Hygiene friendly). System wyposażono w 100 programowalnych ustawień wstępnych ("pre-set"), które pozwalają na szybkie przezbrojenia.

Celem zapewnienia prawidłowej wagi, ręcznie napełniane kubki, są automatycznie przykrywane i przesyłane do systemu wagi kontrolnej DACS-W Ishida. Kompaktowa konstrukcja urządzenia pozwala na łatwą integrację z linią produkcyjną.

Wysokiej prędkości układ tensometryczny (inaczej sensor ważący) działa z dokładnością do 0,2 grama. Dodatkowo stosuje się specjalistyczny systemem kompensacji drgań z podłoża. Desery lodowe o wadze niezgodnej z wagą ustaloną są efektywnie separowane przy pomocy pneumatycznego ramienia odrzutnika. Dla monitorowania procesu produkcyjnego wykorzystywany jest cały zakres użytecznych diagramów i histogramów.

System wagi kontrolnej Ishida, w większości nie wymaga konserwacji oraz jest sterowany z poziomu ekranu dotykowego. Standardowo wgrywane parametry 100 produktów pozwalają na szybkie przezbrojenia między produktami. Przenośniki taśmowe można łatwo demontować do czyszczenia bez potrzeby stosowania specjalistycznych narzędzi.

Właściciel firmy Florida-Eis Manufaktur, Olaf Höhn wyjaśnia, dlaczego był chętny zainwestować w system kontroli jakości (QC, Quality Control) : "Dzięki systemom Ishida, mogę spać w nocy spokojnie. Jako producent wysokiej klasy produktów, jesteśmy poddawani szczególnej kontroli.

Dla nas, zapewnienie jakości, to również kwestia etyczna. Przyszłość należy do technologii kontroli rentgenowskiej, której koszty przy zakupie są mniej więcej, takie same, jak detektorów metali".

Wzrost poziomu sprzedaży udowodnił, że lody "König Ludwig Glace Royale" okazały się wielkim hitem rynkowym. Z tego powodu firma Florida-Eis Manufaktur przymierza się do zwiększenia swojej produkcji. Oprócz wprowadzenia pracy w cyklu dwuzmianowym planuje zakup nowych maszyn z systemami QC od Ishida.