Informacje - Urządzenia przemysłu spożywczego

Instalacje w przemyśle spożywczym

Pojęcie instalacji przemysłowych jest jednym z najszerszych i najbardziej pojemnych pojęć związanych z wytwórczością i przemysłem, zawiera ono w sobie bowiem nie tylko urządzenia, maszyny i aparaturę najróżniejszego rodzaju, ale też linie przesyłowe różnego rodzaju mediów, począwszy od gazów, poprzez ciecze, aż do ciał stałych.

Najprościej mówiąc, instalacje przemysłowe są urządzeniami wykorzystywanymi do produkcji i przetwarzania najróżniejszych substancji w wielu gałęziach przemysłu (w tym także spożywczym), jak np. w branży spożywczej, farmaceutycznej, metalurgicznej, ciepłowniczej czy budowlanej. Wśród instalacji przemysłowych znajdują się maszyny i urządzenia o różnym typie konstrukcji, zarówno urządzenia proste, jak i bardzo skomplikowane. Do tych pierwszych zaliczyć można na przykład urządzenia filtracyjne takie jak filtry magnetyczne, filtry szczelinowe, filtry workowe itp., które służą do filtracji cieczy i gazów z zanieczyszczeń. Ich konstrukcja jest stosunkowo prosta, a efektywność bardzo duża. Wśród instalacji przemysłowych o prostej konstrukcji znajdują się też mieszalniki, czyli urządzenia służące do łączenia poszczególnych substratów w celu uzyskania pożądanych wyników.

Na drugim biegunie znajdują się natomiast bardziej zaawansowane instalacje przemysłowe, takie jak taśmociągi, instalacje sprężonego powietrza, układy zasilające zbiorniki hydrauliczne, układy regulacji instalacji gazowych czy węzły cieplne. Ich konstrukcje są znacznie bardziej skomplikowane, bo i zadania, którym muszą sprostać, są trudniejsze.

Firmy zajmujące się projektowaniem i budową instalacji przemysłowych powinny spełniać szereg warunków, które stanowią o ich jakości i fachowości. Na pierwszej pozycji znajduje się przede wszystkim porządnie wykonany, biorący pod uwagę wszelkie ewentualne przeszkody, projekt. Firmy, które już na tym etapie pracy dają wyraz swojemu zaangażowaniu oraz udowadniają, że przywiązują wagę do szczegółów, dobrze rokują również dla dalszych etapów współpracy, czyli wykonania i montażu instalacji. Ważne, by wykonawca jak najlepiej znał specyfikę i cechy branży, dla której instalacje projektuje – mimo że inwestorzy korzystają zwykle z usług firm specjalizujących się w określonym typie instalacji, zawsze warto zwrócić na to uwagę i upewnić się, czy nasz wybór na pewno  jest słuszny. Wiąże się z tym kolejna ważna cecha partnera, z którego usług decydujemy się skorzystać, mianowicie jego dotychczasowe doświadczenie (warto sprawdzić jego referencje!). Doświadczona, sprawdzona i ciesząca się dobrą opinią firma to niemal pewny sukces i gwarancja osiągnięcia oczekiwanych efektów. Sprawna komunikacja pomiędzy inwestorem a wykonawcą gwarantuje sprawne przejście przez wszystkie etapy procesu instalacyjnego i minimalizuje ryzyko niedociągnięć i ewentualnych późniejszych problemów.

Warto również zwrócić uwagę na to, jak wygląda kwestia wsparcia projektowego i technicznego w zakresie doboru odpowiednich urządzeń i technologii.  Dobrze też, jeżeli wykonawca bierze na siebie późniejsze potencjalne prace serwisowe i serwis pogwarancyjny – oddanie całości procesu inwestycyjnego w ręce jednej firmy to doskonałe rozwiązanie, ogranicza ono bowiem fatygę inwestora oraz oszczędza jego czas i pieniądze.