Informacje - Urządzenia przemysłu spożywczego

Warszawa, 18 września 2014 – Roboty Universal Robots znajdują zastosowanie w różnych sektorach przemysłu. Przedsiębiorcy z branży spożywczej również postawili na lekkie, elastyczne roboty UR.

Słodka robota – UR 5 w cukrowni Nordic Sugar AB

Szwedzka Cukrownia Nordic Sugar AB, jedna z największych w Europie, zainstalowała w swojej fabryce 3 roboty Universal Robots.

 

Najważniejszym kryterium wyboru była elastyczność, przyjazność dla użytkownika oraz uzasadniona cena. W sezonie produkcyjnym od połowy września do połowy stycznia fabryka pracuje w trybie 24/7, otrzymując codziennie 600 transportów buraków cukrowych od około 2000 plantatorów. Obecnie w Nordic Sugar działają trzy roboty UR5, a kolejne trzy, które zastąpią wcześniejszą generację robotów, planowane są w ciągu najbliższych dwóch lat. Zadaniem robotów UR5 jest skanowanie kodów kreskowych i przenoszenie pojemników z cukrem do analizy na wagę i z powrotem. Roboty są wyposażone w pneumatyczny chwytak i zintegrowany czytnik kodów kreskowych. Okres zwrotu z inwestycji wyniósł 124 dni.

 

Film pokazujący UR5 podczas pracy w Nordic Sugar dostępny jest na: https://www.youtube.com/watch?v=ozlM09y06skUR5 wspiera produkcję nabiału
Największy producent nabiału na Islandii - Mjólkursamsalan Akureyri, wykorzystuje dwa roboty UR5 przy produkcji wyrobów mlecznych. Celem wdrożenia było wyeliminowanie monotonnej, długotrwałej czynności w procesie produkcji. Każdy z robotów podnosi cztery 250 gramowe opakowania serka z przenośnika taśmowego i umieszcza je na plastikowej tacce. Zasobnik z serkiem jest następnie przekazywany do następnego robota, który układa tacki na palecie. Producent docenił łatwość instalacji oraz użytkowania robotów oraz możliwość współpracy ramię w ramię z człowiekiem, bez konieczności montowania ogrodzenia.

UR5 na linii pakującej jaja
Podnoszenie i pakowanie do pojemników 2,5 miliona świeżych jaj dziennie wymaga niezwykłej precyzji i dbałości o szczegóły. Dzięki zastosowaniu robotów Universal Robots w firmie Cascina Italia udało się udoskonalić proces produkcji świeżych jaj i produktów jajecznych. Stworzony łańcuch produkcyjny gwarantuje wytwarzanie żywności wysokiej jakości, od surowca aż do końcowego produktu gotowego dla konsumentów. Robot pomaga w przygotowaniu pojemników zawierających 1440 jaj. Pojemniki składają się z 9 opakowań, w których znajduje się 10 idealnie rozmieszczonych jaj. Aby usprawnić ten proces robot wyposażony jest w specjalnie zaprojektowany, sterowany pneumatycznie chwytak. Dodatkowo dzięki funkcji kontroli siły umożliwiającej bezpieczną obsługę delikatnych przedmiotów staje się to jeszcze łatwiejsze.

UNIVERSAL ROBOTS ApS

Universal Robots jest to duński producent robotów przemysłowych. Firma została założona w 2005 roku w celu szerokiego udostępnienia robotyzacji. Efektem jest lekkie, uniwersalne i przyjazne dla środowiska ramię robota, które zrewolucjonizowało rynek robotów przemysłowych. Wcześniej typowe dla tego rynku były wielkie, ciężkie i drogie roboty. Universal Robots tworzy ramiona do robotów, które w prosty sposób automatyzują monotonne i długotrwałe procesy przemysłowe, zwiększając ich wydajność. Universal Robots zatrudnia 110 pracowników. Projektowanie i produkcja odbywają się w całości w zakładzie Odense w Danii.

 

UR5_Akureyri

 

Więcej informacji na temat Universal Robots można znaleźć na stronie: http://www.universal-robots.com/Default.aspx?ID=119