Przepisy kulinarne (sałatki, zupy, dania, sosy...)

Pizza jest jednym z ulubionych dań Polaków. Jej popularność wynika przede wszystkim z uniwersalności – na drożdżowy spód można wyłożyć niemal dowolne składniki. Niemniej jednak istnieją dodatki, których lepiej unikać. Oto kilka z nich.

Jak pokazuje raport „Talerz Polaka 2015” przygotowany przez serwis gastronomiczny PizzaPortal.pl, Polacy doceniają możliwość komponowania pizzy zgodnie z własnymi upodobaniami. Wybierają przede wszystkim sprawdzone i klasyczne dodatki, takie jak, np. pieczarki, szynka, salami, cebula, kurczak czy ananas. Są jednak osoby, które uwielbiają eksperymenty i decydują się na bardziej odważne połączenia smakowe. Jednak nie wszystkie dodatki są polecane.

Klasyczna włoska pizza, czyli jaka?

Klasyczna włoska pizza w Radomiu oraz innych polskich miastach jest serwowana bardzo rzadko. Jej cechą charakterystyczną jest ograniczenie dodatków do minimum. Przykładowo:

  • pizza margherita to tylko sos pomidorowy i ser mozzarella
  • pizza capriciosa to ser mozzarella, pieczona szynka, pieczarki, pomidory i karczochy.

Oznacza to, że większość dostępnych wariantów pizzy serwowanej przez pizzerie to wyłącznie polskie wariacje na temat włoskiego klasyka.

Tych dodatków do pizzy lepiej unikać

Poniżej zaprezentowane dodatki to składniki, których nie można spotkać na typowo włoskiej pizzy. Lepiej ich unikać, aby pizza charakteryzowała się smakiem najbardziej zbliżonym do oryginału.

  • Ciągnący się ser słabej jakości

Chociaż podstawą każdej pizzy jest ser, nie może to być dowolny rodzaj. Zgodnie z klasyczną recepturą, jest to mozzarella. Polacy nie są jednak do niej przekonani z uwagi na to, że... nie ciągnie się. Dlatego w polskich pizzach mozzarella zastępowana jest innymi, bardziej tłustymi i bardziej ciągnącymi się rodzajami sera. Sera, którego jakość niestety często pozostawia wiele do życzenia.

  • Sos czosnkowy

Klasyczna pizza zawiera wyłącznie sos pomidorowy. Włosi nie mają w zwyczaju smarowania jej wierzchu dodatkową warstwą sosu z pomidorów ani tym bardziej sosem czosnkowym.

Warto z niego zrezygnować z dwóch powodów: aby w maksymalnym stopniu zbliżyć się do oryginału oraz aby zmniejszyć kaloryczność pizzy (szczególnie, jeśli sos czosnkowy powstaje na bazie majonezu).

  • Ketchup

Ketchup, podobnie jak sos czosnkowy oraz inne dipy, nie jest mile widziany. Wszystko dlatego, że przesłania smak pozostałych składników.

  • Oliwa z oliwek

Modne jest polewanie pizzy oliwą z oliwek, co ma poprawić jej walory smakowe. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie z uwagi na... dodatkowy tłuszcz. Pizza w Radomiu oraz w innych miastach serwowana, z uwagi na sporą ilość sera, sama w sobie jest dość tłusta. Jaki jest więc sens dodawania jeszcze większej ilości tłuszczu?

To główne składniki, które znajdują się na „liście zakazanej”. Warto ich unikać – przede wszystkim ze względu na nadmierną kaloryczność pizzy oraz ryzyko „zabicia” oryginalnego smaku włoskiego specjału.

Tagi: